sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Denizbank Onaysız Para Hesabını Boşaltan Banka!

Ahmet Ahmet20 Ağustos 2018 10:34

Detaylı bilgi vermeyen ve hesabımdan devamlı para azaltan bir banka. Çektiğim taşıt kredisinin son 3 -4 ayı kalmışken insanı çıldırtan ve ödediğim kredi aylığının yarısı kadar aylık taşıt sigorta masrafı çıkartılıyor. Ve bununla ilgili hiçbir bilgi vermiyor. İşe önceleri uyananamıştım. Yatırdığım miktarın tamamı hesabımdan çekilmiş ve ardından taşıt kredinizi ödeyin diye taciz şeklinde aramalara başlanılıyor. Diyorum hayır ben para yatırdım, aldığım cevap hesabınızda haciz var. Haczin nereden olduğuna dair bilgi istiyorum ne şubeden ne de müşteri hizmetlerinden açıklama var. E devletten bakın diyorlar bakıyorum bir şey yok kardeşim param nereye gitti bilmek istiyorum, açıklama yok.

Bir de ben ne zaman hesaba para yatırıp müşteri hizmetlerinden ödeme yapılsın diye arasam 4440800 meşgul. Bugün bir mesaj geldi sigorta prim borcunuz bu kadar oldu diye. Ben sigorta talebinde bulunmadım, bu bir. İkincisi aylık 670 ₺ primli sigorta mı olur ve bunun evrakları nerede neden bana öncesinde açıklama yapılmıyor.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Denizbank Logo Denizbank 20 Ağustos 2018 12:15

Değerli Müşterimiz, ilettiğiniz bildiriminiz Bankamıza ulaşmış olup incelemelerin başlatılması amacı ile kayıt altına alınmıştır. Değerlendirmelerimiz hakkında, kayıtlı iletişim bilgileriniz üzerinden en kısa sürede size bilgi verilecektir. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili paylaşmak istediğiniz tüm şikâyet, öneri ve taleplerinizi www.denizbank.com.tr internet sitemizde yer alan ”Deniz Dinliyor” linkinden “Müşteri Memnuniyeti Formu” ya da 444 0 801 numaralı ’’Önce Müşteri Hattı’ndan bize iletebilirsiniz.’’ Saygılarımızla, DenizBank A.Ş. Müşteri Memnuniyeti Bölümü

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler