Denizbank Onayım Olmadan Sigorta Yapılması

İbrahim İbrahim21 Eylül 12:22

Birkaç senedir Denizbank müşterisiyim. Düzenli olarak yan kuruluşu olduğunu öğrendiğim Metlife isimli sigorta şirketi tarafından onayım olmadan sigorta poliçesi yapılıyor ve ben tesadüfen bunun hesabımdan çekildiğini öğreniyorum.

Sonrasında bu konuda şikayetçi olduğumu, benim onayım olmadan bir bankanın nasıl hesabımdan para çekilmesine izin verebileceğini sormak ve iptal etmek için aradığımda beni iptal ve para iadesi için daha önce herhangi bir şekilde iletişime geçmediğim ve başvurum olmayan ismi geçen sigorta şirketine yönlendiriyorlar. O şirketi aradığımda da karşımda profesyonellikten uzak dalga geçer tarzda konuşan bir hanımefendi ile uğraşmak durumda kalıyorum. 

Bu hanımefendiden de şu an sisteminde sorun olduğu için iptal edemeyeceğini ve eğer iptal istiyorsam tekrar tekrar arayıp sistemi çalışır halde yakalamam gerektiği cevabını alıyorum. Tüm bu saçmalıklardan yola çıkarak ne kadar istemesem de Denizbank ve kendisine ait olan sigorta şirketi tarafından organize bir şekilde hesabımdan para çekildiğini ve iptal edilmemesi için de büyük bir çaba sarf edildiğini anlamış bulunmaktayım. 

Bu konuyu çözüme ulaştırmak için büyük bir çaba sarf edip üstüne de bir sürü zaman kaybı yaşamama rağmen elime geçen tek şey oluşturulan şikayet kaydı. Bu sorunun ivedilikle çözülmemesi ya da tekrarlanması halinde Denizbank ile ilgili hesaplarımı ve kartlarımı kapatacağımı ve bir daha bu bankayla çalışmayacağımı belirtirim.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Denizbank Logo Denizbank 21 Eylül 12:52

Değerli Müşterimiz, ilettiğiniz bildiriminiz Bankamıza ulaşmış olup incelemelerin başlatılması amacı ile kayıt altına alınmıştır. Değerlendirmelerimiz hakkında, kayıtlı iletişim bilgileriniz üzerinden en kısa sürede size bilgi verilecektir. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili paylaşmak istediğiniz tüm şikâyet, öneri ve taleplerinizi www.denizbank.com.tr internet sitemizde yer alan ”Deniz Dinliyor” linkinden “Müşteri Memnuniyeti Formu” ya da 0850 222 0 801 numaralı ’’Önce Müşteri Hattı’ndan bize iletebilirsiniz.’’ Saygılarımızla, DenizBank A.Ş. Müşteri Memnuniyeti Bölümü

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler