04 Haziran 2018
#10518216

Denizbank Onayım Alınmadan Yapılan Sigorta!

Denizbank'tan çektiğim kredi için her yıl rutin yapılan DASK ve ev sigortasını onayım alınmadan yapıyorlar. 2 sene önce haberim olmadan hesabımdan bu poliçeler için para çekilmiş ve poliçe yapılmamıştı. Denizbank’ı arıyorum Axa Sigorta'ya yönlendiriyor; Axa Sigorta Denizbank’a. Sonuç yok. Sonra tekrar para yatırıp sigorta yaptırdılar. Benim kaybolan bir 240 TL var nereye gitti yok. Denizbank çekmiş ama poliçe yok. Anlayacağınız Arap saçı. Neyse aradım Denizbank’ı bundan sonra onayım alınmadan poliçe yapılmasın dedim. Zaten yapılmaz dediler ama yıllarca yaptılar. Neyse gelelim 2018'e poliçe yenilenmeden aradım bana dediler ki yok onayınız olmadan yapılmaz 311 TL tutacak toplam DASK ve ev sigortası. Bugün bir poliçe geldi mail olarak sadece sigorta 412 TL. Ben inanamadım. Bankayı aradım diyor ki Axa Sigorta'yı arayın. İki yıl öncesine döndük.

Sevda Sevda 894 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Sevda05 Haziran 2018

    Evet cevap verdiniz. ‘Tarafınıza sms ile Bilgilendirme mesajı atılmıştır.’ Tek cevabınız bu Onay alınmıştır yazmıyor ama. Siz yasal olarak yapacağınız tüm poliçelerde onay almak zorundasınız! Lanet olsun o bankanın kağıdından girdiğim güne hayatta kimseye bankanızı önermem. Kredimi de en kısa sürede kapatıp bir daha o bankaya adımımı atmam!

  • Denizbank Temsilcisi04 Haziran 2018

    Değerli Müşterimiz, ilettiğiniz bildiriminiz Bankamıza ulaşmış olup incelemelerin başlatılması amacı ile kayıt altına alınmıştır. Değerlendirmelerimiz hakkında, kayıtlı iletişim bilgileriniz üzerinden en kısa sürede size bilgi verilecektir. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili paylaşmak istediğiniz tüm şikâyet, öneri ve taleplerinizi www.denizbank.com.tr internet sitemizde yer alan ”Deniz Dinliyor” linkinden “Müşteri Memnuniyeti Formu” ya da 444 0 801 numaralı ’’Önce Müşteri Hattı’ndan bize iletebilirsiniz.’’ Saygılarımızla, DenizBank A.Ş. Müşteri Memnuniyeti Bölümü

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler