06 Haziran 2013
#1837638

Denizbank Onayım Alınmadan Konut Sigortası Yapılmış!

2011 yılında çekmiş olduğum konut kredisi için her sene konut sigortası yapılması için tarafıma telefon açılıp onay alınıyordu. Bu sene herhangi bir arama yapılmadan, yeni bir hesap açılıp eksi bakiye olacak şekilde sigorta yapılmış. Hesap kontrolü yaparken durumu fark ettim ve ödemeyi yaptım. Bugün telefonla bankayı aradım ve neden benim onayım alınmadan sigorta yapıldığını sordum. Bana 02. 04. 2013 tarihinde T*** Ş. isimli personelin arayıp onay aldığını söylediler. Bu durum kesinlikle doğru değildir. Benden habersiz onay aldığını söyleyen personelden ve Denizbank'ın bu tür personel bulundurmasında dolayı şikayetçiyim. Konuyla ilgili telefon kaydını dinlemeliler.

Bedir Bedir 101 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Bedir17 Haziran 2013

    Konuyla ilgili isim ve tarih vermeme rağmen Denizbank mağduriyetim hakkında bilgi verememektedir. 14.06.13 tarihinde bana gelen cevam aşağıdaki gibidir. "Sayın Bedir INCI, Denizbank iletişim merkezine ilettiğiniz talebinize bankamızın değerlendirmesi sonucu olumlu yanıt verememekteyiz. Bilgilerinize sunar iyi çalışmalar dileriz." Denizbank'tan, şikayetim hakkında doğru dürüst bir cevap vermesini bekliyorum. Her türlü bilgiyi aktarmama rağmen neden geri dönüş yapılmıyor.

  • Bedir17 Haziran 2013

    Kendi çıkarlarına göre cevap dönüyorlar

  • Denizbank Temsilcisi06 Haziran 2013

    Müşterimiz Sn Bedir İ. tarafından iletilen bildirim bankamızca değerlendirmeye alınmıştır. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra müşterimize sonuç hakkında en kısa süre içerisinde bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi Bankamız internet sitesinde yer alan ”Önce Müşteri” linkinden ya da 444 0 801 numaralı Önce Müşteri Hattı’ndan iletebilirsiniz. İyi Günler Dileriz, DenizBank A.Ş. Müşteri Memnuniyeti Bölümü 444 0 801

Ziyaretçi Yorumları