Denizbank Müşteriye Haber Vermeden Keyfi İşlem Yapıyor

Habibe Habibe 5 yıl önce

Denizbank'tan kredilendirilerek aldığım evimin DASK ve konut poliçesini başlatırken Denizbank bana sormadan başlatıp parasını yine bana sormadan hesabımdan keserek yenileyip durdu yıllarca. 3 ay önce poliçeyi iptal ettirdim ve başka bankayla başlattım. Ancak bu ay yine hesabımdan 50 TL Axa Sigorta poliçe için kesinti yapmış.

Bankayı aradığımda bana poliçemin iptal olduğunu ama bu kesintinin neden olduğunu bilmediklerini söylediler. Bende Bana sormadan herhangi bir firmanın benim hesabımdan bankamın haberi olmadan nasıl kesinti yaptıklarını sordum. Kendi hatalarını kabul etmeyip hiç tanımadığım ve bağlantım olmayan AXA'yı aramamı söylediler. Çözüm arıyorum.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Denizbank Logo Denizbank 5 yıl önce

Müşterimiz Sn Habibe Y. tarafından iletilen bildirim bankamızca değerlendirmeye alınmıştır. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra müşterimize sonuç hakkında en kısa süre içerisinde bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi Bankamız internet sitesinde yer alan ”Önce Müşteri” linkinden ya da 444 0 801 numaralı Önce Müşteri Hattı’ndan iletebilirsiniz. İyi Günler Dileriz, DenizBank A.Ş. Müşteri Memnuniyeti Bölümü 444 0 801

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler