Denizbank Müşterisi Olmadan Bile Mağdur Eder

Mustafa Mustafa05 Şubat 00:04

Müşterisi olmadan bile Denizbank sizi mağdur edebilir. Nasıl mı? Eğer bir yakınız Denizbank’ta kredisi olarak vefat ederse Denizbank sizi de mağdur eder. Kurban bayram’nın 1. günü babam vefat etti. Babamın Denizbank’a hayat sigortalı kredisi vardı. Bayram tatili bitince bankaya gittik babamın borçlarını halletmek için. Babamın vefat ettiğini bildirdik, dediler ölüm belgesini değil epikriz raporunu da getirin. Babam başka bir ilde vefat etti o ilden epikriz raporu hazırlanıp gelesiye kadar geçen sürede babamın emekli maaşı hesabına yatmış. Denizbank bu parayı hesaptan otomatik çekmiş.

Vefatından sonra kalan kredi borçlarının tamamı hayat sigortası kapsamında olmasına rağmen vefatından sonra Denizbank emekli maaşından 1 taksit daha çekmiş ve sigorta şirketine de kalan borcu 1 taksit eksik bildirdiği için sigorta şirketi eksik para yatırdı. Sonra tabi SGK babamın öldükten sonraki maaşını geri almaya çalışınca, Denizbank’a sigorta şirketince yatırılan para da blokelendi. Durumu Denizbank’a bildirdiğinizde önce sigorta şirketine suç attılar. Sonra hatanın kendilerinde olduğunu söylediler. Sonra mı? Eksik kalan parayı ben kendi cebimden yatırdım. Neden mi? Çünkü şube müdürü ve telefonla müşteri hizmetleri dahil durumu herkese Denizbank’in ulaşabildiğim mercilerine ilettim ama sorun çözülmedi. Ve paraya faiz işledi. Yatırdığım parayla Denizbank'in kendi hatasını bile ben ödemiş oldum.

Müşteri memnuniyeti yok. İnsanın en zor zamanında, üzüntülü günlerinde bir Denizbank’la uğraştım. Daha bitmedi. Ödediğim parayla banka görevlilerinden babamın borcu yoktur kağıdını istedim. O gün veremeyeceklerini haftaya verebileceklerini söylediler. Ben bir hafta sonra Denizbank’tan borcu yoktur kağıdını almaya yoğunluktan gidemedim. Sonra ne mi oldu! Ödediğimiz borcun bütün mirasçılarına haciz evrakı geldi. Şaka değil gerçek. Aradım bankayı ve söyledim. Neyse ki haciz işlemlerini iptal ettiler. Tabi ilk işim bankaya gidip babamın borcu yoktur kağıdını almak oldu. Buraya niye mi yazıyorum. Denizbank’tan bir çözüm olmaz bunu biliyorum ama siz bunu bilin ve öğrenin. Ölüm gibi zor bir durumda bir de Denizbank’la uğraşmak zorunda kalabilirsiniz.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Denizbank Logo Denizbank 05 Şubat 08:06

Değerli Müşterimiz, ilettiğiniz bildiriminiz Bankamıza ulaşmış olup incelemelerin başlatılması amacı ile kayıt altına alınmıştır. Değerlendirmelerimiz hakkında, kayıtlı iletişim bilgileriniz üzerinden en kısa sürede size bilgi verilecektir. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili paylaşmak istediğiniz tüm şikâyet, öneri ve taleplerinizi www.denizbank.com.tr internet sitemizde yer alan ”Deniz Dinliyor” linkinden “Müşteri Memnuniyeti Formu” ya da 0850 222 0 801 numaralı ’’Önce Müşteri Hattı’ndan bize iletebilirsiniz.’’ Saygılarımızla, DenizBank A.Ş. Müşteri Memnuniyeti Bölümü

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler