11 Kasım
#12941877

Denizbank Mağdur Ediyor

Denizbank gibi bir bankadan kredi kullanmak gibi bir yanlışa düştüm.


10.12.2010 Tarihinde kullanmış olduğum ev kredisi için 9 yıl boyunca haksız olarak tarafımdan ödeme almıştır.


09.11.2019 Tarihinde Hesaplarımı kontrol ettiğim hesap ne hikmetse -700'e düşmüş.


Denizbank müşteri hizmetlerini aradım, hesabınızdan sigorta için para çekilmiş. Yani şöyle ki bankaya kalan borcum 12 ay taksitli 1.100 TL toplamda 13.200 TL ya Allah aşkına siz nasıl bir bankasınız. 13.200 TL ödeme için 700 TL'sigortamı yapılır.


Arka Planda Tüketiciyi kandırmak ve işlemleri zorlaştırmak için tüm planlar ve çalışmalar yapılmış.


Öncelikle Kurtaran Hesap diyerek açılan bir Kredi Hesabı var siz ödemiyorum desenizde sizden tutarı paşa paşa alıyorlar sonra ödeme istersen zaten sizin onayınız olmadan çekilen paraya bir de tıkır tıkır faiz işletiyorlar.


Müşteri Hizmetlerini aradığınızda sigortayı Axa Sigorta'nın yaptığını isterseniz sigorta şirketinin numarasını verebileceğini beyan ediyor, benden parayı alan bankanız banane Axa Sigorta'dan. Anlaşmaları varmış Axa Sigorta ile, evet bir anlaşmanız olduğu doğru insanlardan nasıl haksız yere para alırızın bir anlaşması olsa gerek.


Sonra şubenin numarasını vereceklerini işlemi şubenin yaptığını söyleyerek sonuçsuz olarak insanları ortada bırakan bir bankadır Denizbank, Zeytinburnu Şubeyi aradığınızda doğal olarak kimseye ulaşamıyorsunuz.


Bu konuda gerçekten büyük bir oyun söz konusu, benim gibi milyonlarca insan bu durumdadır ve Bankalar Müşterilerinden Bu tür oyun ile para kazanmakta. Almış olduğunuz Ev Araba Arsa vs... Ne ise zaten bankanın ipoteğinde, fahiş fiyatlar ile yapılan sigortalarda bu işin ek geliri tabii ki.

Hakan Hakan 688 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Hakan12 Kasım

    121.000 TL ödedim ve 1 gün dahi gecikmeden kredi ödemesini yaptığım halde, bankanın müşterisine verdiği değer, Kalan Borç 12.000 TL sigorta ödemesi toplamda 700 TL, Bravo size Sigorta Şirketleri ile ortaklaşa el ele vererek insanları dolandırmaya devam edin. Biraz araştırma yapan biri Denizbank in müşterilerinden nasılda sigorta ücreti karşılığında fahiş ücretler karşılığında ödemeler aldığını görür, Sizin gibi bankalar batmaya mahkumdur, 13.000 TL Kalan Kredi için 700 TL Sigorta nedir? Hangi bankadan kredi çekersen çek sigorta ücreti 150 TL yi geçmez Sigorta Primi adı altında! Başka bir sigorta şirketinden Konut Sigortası yaptırdığım halde ''daini mürtehin Denizbank'' olması gerekiyormuş dediğim gibi Denizbank ve Axa Sigorta ortaklığı ile tüm kanuni açıklardan yararlanarak insanları mağdur ediyorlar Haksız Sigorta Ödemesi alıyorlar. Denizbank in müşteriye verdiği değerde sadece bu olur, son 10 taksit kaldı ve ben bu bankanın art niyetli olarak müşterilerinden haksız kazanç sağlamasına üzülüyorum. Sizin gibi banka olmaz olsun, Bugün itibari ile bankanızdan olan Kredi Kartı, otomatik ödeme, banka hesaplarım ne var ise sizin bankanız ile bağlantılı tüm ilişiğimi keseceğim. Çünkü Siz banka değilsiniz! Eskiden tefeciler vardı, şimdi Tefecilerin yerini Resmi kurumsal bankalar almış çok yazık... Devletimizin Bu gidişe bir dur deme zamanı gelmiş, Benim gibi binlerce vatandaş bu gibi durumda ve ödeme yapsada yapmasada ücreti tahsil ediyorlar. 1100 TL olan aylık Kredi borcumu Bu ay 1800 TL olarak ödedim. Hakkım Haram olsun. Aşağıda Denizbank in vermiş olduğu cevap, Sayın Hakan Şahin, Bankamıza 11-11-2019 tarihinde iletmiş olduğunuz poliçeniz ile ilgili bildiriminiz incelenmiştir. Bankamızdan kullanmış olduğunuz Konut Krediniz kapsamında düzenlenen dask ve Konut Sigortası poliçelerinizin, iptal ve iade işlemi kredi riskinizin devam etmesi nedeni ile yapılamamaktadır. Kredi borcu devam ettiği müddetçe poliçeler yenilenmektedir. Ancak farklı bir sigorta firmasından "daini mürtehin Denizbank" olarak düzenlenen Konut Sigortası poliçeleriniz bulunuyorsa, Bankamıza ilgili poliçeyi sunmanız durumunda Bankamızdaki poliçenizin iptal ve iadesi yönündeki talebiniz tekrar değerlendirilmeye alınacaktır. Konut kredinizin borcunun devam etmesi ve dask poliçesinin zorunlu olması nedenleri ile dask poliçe iptal talebinize olumlu yanıt verilememektedir. Bilgilerinize Sunarız, Saygılarımızla, Denizbank a. Ş. Müşteri Memnuniyeti Bölümü

  • Denizbank Temsilcisi11 Kasım

    Değerli Müşterimiz, ilettiğiniz bildiriminiz Bankamıza ulaşmış olup incelemelerin başlatılması amacı ile kayıt altına alınmıştır. Değerlendirmelerimiz hakkında, kayıtlı iletişim bilgileriniz üzerinden en kısa sürede size bilgi verilecektir. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili paylaşmak istediğiniz tüm şikâyet, öneri ve taleplerinizi www.denizbank.com.tr internet sitemizde yer alan ”Deniz Dinliyor” linkinden “Müşteri Memnuniyeti Formu” ya da 0850 222 0 801 numaralı ’’Önce Müşteri Hattı’ndan bize iletebilirsiniz.’’ Saygılarımızla, DenizBank A.Ş. Müşteri Memnuniyeti Bölümü

Ziyaretçi Yorumları