Denizbank Maaş Hesabım Açılmamış

Fatih Fatih26 Mart 01:44

Şirketimizin maaş yaptıracağı banka fabrikamızda maaş hesabı için gelmişler ve hesabımı açtırmak için başvuruda bulundum. Kartımı almak için bankaya gittim. SMS şifremi almak istedim. Fakat kart numaram hatalı diye mesaj geldi. Bankayı aradım annemin kızlık soy ismi eşleşmiyormuş tekrar şube gidin eksik veya yanlış bilgi vardır. Dedi o zaman neden kart verildi? Ya da bank aradığımda nasıl ismimle hitap edilip emailden mesaj gönderiliyor. Bana hastalığın olduğu bu günlerde neden gitmek zorundayım?  gitmezsem veren maaşımı nereye yatıracak çok merak ediyorum. Telefondan halledilse olmuyor mu? Telefon bankacılığı bugünlerde ne işe yarıyor?

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi

Cevaplar

profile-icon Fatih 26 Mart 13:21

Bankanıza zahmet edip Annemin kızlık soyadını 5 harfini guncelleterek çözülmüştür. Keşke 20 Sn. Görüşerek çözüm bulmuş olsaydınız.

Denizbank Logo Denizbank 26 Mart 08:08

Değerli Müşterimiz, ilettiğiniz bildiriminiz Bankamıza ulaşmış olup incelemelerin başlatılması amacı ile kayıt altına alınmıştır. Değerlendirmelerimiz hakkında, kayıtlı iletişim bilgileriniz üzerinden en kısa sürede size bilgi verilecektir. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili paylaşmak istediğiniz tüm şikâyet, öneri ve taleplerinizi www.denizbank.com.tr internet sitemizde yer alan ”Deniz Dinliyor” linkinden “Müşteri Memnuniyeti Formu” ya da 0850 222 0 801 numaralı ’’Önce Müşteri Hattı’ndan bize iletebilirsiniz.’’ Saygılarımızla, DenizBank A.Ş. Müşteri Memnuniyeti Bölümü

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler