Denizbank Krediye Ek Sigorta Ücreti İadesi!

Özgür Özgür20 Aralık 2019 14:24

18.11.2019 da çektiğim tüketici kredisi için 153 TL'sigorta ücreti çekeceklerini belirttiler. Bu ücreti ödemek istemediğimi ve zorunda olmadığımı söyledim. Buna karşın krediyi çekebilmeniz için bu ödemeyi onaylamanız gerektiğini ama 1 ay içerisinde iptal edilebileceği hakkında bilgilendirdim. Daha önce de başka bir bankadan çekmiş olduğum kredinin sigorta ücretini aldığımdan ve bunun zorunlu bir işlem olmadığını bildiğimden kabul ettim. Fakat Denizbank bu talebimi yerine getirmemektedir. Beni günlerce oyalayıp durdular. Krediyi verebilmek için kelime oyunu yaparak müşterilerine bu seçeneği seçmesini sağlayıp sonrasında siz kendi isteğinizle kabul ettiniz dedirtmeye getiren Denizbank işletmesini tüm içtenliğimle ayıplıyorum.

Ben bu krediyi çekmek istediğimi fakat bu sigorta işlemini kabul etmediğimi belirttim. Telefon kayıtlarında bu mevcut. Net bir şekilde 1 ay içerisinde şubelerden iptal edilebileceği söylendi ama maalesef durum bu şekilde. Tamam bu kayıtları dinletin dediğimde savcılık izni olması gerekiyor denildi. Yani yıldırma politikası ne de olsa bir zaman sonra bıkacak ve pes edecek mantığı ile davranıyorlar. Ama ben pes etmeyeceğim hakkımı son kuruşuna dek arayacağım.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Özgür 21 Aralık 2019 11:19

Sayın Denizbank yetkilileri konuşmamda net bir şekilde bu işlemi istemediğimi ve siz tarafından 1 ay içerisinde iptal edilebileceği belirtilmiştir. Ben bu konuşmaya istinaden bu krediyi çektim eğer ki böyle bir durum olacağını bilseydim çekmezdim. Üstüne basa basa söylüyorum müşteri temsilcisi ile yaptığım konuşmada 1 ay içerisinde iptal edilebileceğini söyledi. Birkaç ay önce a bankasından kredi çektim onlarda sigorta ücreti kesti ertesi gün internet sitelerinden iptal işlemi yaptım ve param iade oldu. Siz komple krediyi kapatın diyorsunuz ve bu şekilde ödeme yapılabilire getiriyorsunuz. İyice bıktırmak istiyorsunuz ama gerekirse onu da yaparım ama o parayı alırım.

Denizbank Logo Denizbank 20 Aralık 2019 16:19

Değerli Müşterimiz, ilettiğiniz bildiriminiz Bankamıza ulaşmış olup incelemelerin başlatılması amacı ile kayıt altına alınmıştır. Değerlendirmelerimiz hakkında, kayıtlı iletişim bilgileriniz üzerinden en kısa sürede size bilgi verilecektir. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili paylaşmak istediğiniz tüm şikâyet, öneri ve taleplerinizi www.denizbank.com.tr internet sitemizde yer alan ”Deniz Dinliyor” linkinden “Müşteri Memnuniyeti Formu” ya da 0850 222 0 801 numaralı ’’Önce Müşteri Hattı’ndan bize iletebilirsiniz.’’ Saygılarımızla, DenizBank A.Ş. Müşteri Memnuniyeti Bölümü

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler