15 Mayıs 2018
#10443255

Denizbank Kredi Kartı Yıllık Kullanım Ücretini İade Etmedi, Olumsuz Sonuç Verdi

Kredi kartımdan yıllık kullanım ücreti adı altında ücret alındı. Bunu gördükten sonra arayarak bu ücretin iptalini ve kredi kartımın iptalini talep ettim. Bana bu ücretle ilgili olarak araştırma yapılacağını ve size geri dönüş yapılacağı söylendi fakat geldiğimiz noktada bana 50 TL bir ücret yatırılıyor ve bu ücret fatura indirim kampanyası adı altında geliyor.


Daha sonra bu gerçekleşen işlemden sonra 200 TL kullanılabilir limitim 1-2 gün sonra kartım kayıp olmasına rağmen 150 TL olarak güncellendi. El altından bu şekilde limitlerim ile oynanıyor. Kredi kartından aldıkları bu yıllık tahsis ücretini istemiyorum, bu durumdan şikayetçiyim.

Tolga Tolga 871 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Denizbank Temsilcisi15 Mayıs 2018

    Değerli Müşterimiz, ilettiğiniz bildiriminiz Bankamıza ulaşmış olup incelemelerin başlatılması amacı ile kayıt altına alınmıştır. Değerlendirmelerimiz hakkında, kayıtlı iletişim bilgileriniz üzerinden en kısa sürede size bilgi verilecektir. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili paylaşmak istediğiniz tüm şikâyet, öneri ve taleplerinizi www.denizbank.com.tr internet sitemizde yer alan ”Deniz Dinliyor” linkinden “Müşteri Memnuniyeti Formu” ya da 444 0 801 numaralı ’’Önce Müşteri Hattı’ndan bize iletebilirsiniz.’’ Saygılarımızla, DenizBank A.Ş. Müşteri Memnuniyeti Bölümü

Ziyaretçi Yorumları