27 Kasım 2019
#13063991

Denizbank Kredi Kartı Sigortası İptal Etmiyor!

Denizbank benden epey bir süredir kredi kartı sigortası ve satış faizi adı altında her ay 20'şer TL civarı para kesiyor. İptal edip para iadesi yapmalarını istedim ancak reddettiler.
Alışveriş yaptığımda taksitli alırsam zaten taksit faizi ödüyorum. Kart borcunun tamamını ödemediğimde bunun bedeli de bana yansıtılıyor ve onu da ödüyorum. Bütün bunların üstüne neden benden satış faizi diye 20 TL kesiliyor anlamıyorum.
Kredi kartı sigortası nedir?


İptalini istedim ancak "size daha iyi hizmet verebilmek için Vs... Vs... " diye bir şeyler söylediler. Bana daha iyi hizmet verebilmek için, aldığım her nefesten, kartımdaki her hareketten kestiğiniz paralar yetmiyor da üstüne bir de 20 TL kredi kartı sigortası mı kesiyorsunuz?
Her ay neden size fazladan 40 TL ödüyorum?


En kısa sürede, yapabildiğim ilk anda bütün kart borcunu kapatıp Denizbank'la bütün ilişkimi keseceğim. 22 yıldır bankalarla bir sürü işim olmuştur ama hayatımda bu kadar kötü bir deneyim yaşamadım. Güvenlik açıklarınızdan ve müşterinizi suistimal etmenizden gına geldi.

Deniz Deniz 2.196 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Deniz05 Aralık 2019

    Bu şikayeti yazdıktan sonra yukardakine benzer bir SMS ile bilgilendirme yapıldı. SMS'te "2, 7, 10, 14. Günlerde ara bilgilendirme yapılacak" deniyordu ama 2 ve 7'nci günlerde herhangi bir dönüş olmadı. Bankanızla bütün ilişkimi kesmek konusundaki kararlılığımı güçlendirmeye devam ediyorsunuz.

  • Denizbank Temsilcisi27 Kasım 2019

    Değerli Müşterimiz, ilettiğiniz bildiriminiz Bankamıza ulaşmış olup incelemelerin başlatılması amacı ile kayıt altına alınmıştır. Değerlendirmelerimiz hakkında, kayıtlı iletişim bilgileriniz üzerinden en kısa sürede size bilgi verilecektir. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili paylaşmak istediğiniz tüm şikâyet, öneri ve taleplerinizi www.denizbank.com.tr internet sitemizde yer alan ”Deniz Dinliyor” linkinden “Müşteri Memnuniyeti Formu” ya da 0850 222 0 801 numaralı ’’Önce Müşteri Hattı’ndan bize iletebilirsiniz.’’ Saygılarımızla, DenizBank A.Ş. Müşteri Memnuniyeti Bölümü

Ziyaretçi Yorumları