sta-4-hoverİyi Çözüm

Denizbank Kredi Kartı Mağduriyeti

Kerim Kerim24 Mart 17:46

Otel letmeciliği ve müteahhitlik işleriyle uğraşmaktayım. Yaklaşık olarak yanımda 20 kişi çalıştırmakta. Ülkemizin içinde bulunduğu krizden dolayı herkesin işlerinin olduğu gibi benim işlerimde aksaklıklar yasamaya başladım. 25000 ve 15000 TL lik 2 tane kredi kartım var. Gecikmeli de olsa borçlarımı bi şekilde kapattım. Ancak şu an kredi kartlarım blokeli durumda. Bu kartlarım kullanmak istiyorum. Ancak şubeye gittiğimde müşteri temsilci ile görüşmeniz gerekiyor diyor gönderiyorlar. Müşteri temsilcine bağlanmaya çalışıyorum yaklaşık 7 dakika bekliyorum. 

Herhangi bir yetkiliyle görüşemiyorum... Benim mağduriyetimi kimle çözmem gerekiyor. Bi üst kurul olan BBDK mı görüşmem gerekiyor. Kimseden ne bir yönlendirme ne de bi cevap alabiliyorum. Yıllardır sizin gibi kurumsal bi şirketle çalıştım sizin bankanızdan konut kredileri veya ticari krediler kullandım veya kullandırttım böyle bi sorun yaşamadım. Sizin gibi güçlü ve kurumsal bir banka ile çalışmalarıma devam etmek istiyorum lütfen mağduriyetim için bana bi yol gösterin.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Denizbank Logo Denizbank 25 Mart 08:57

Değerli Müşterimiz, ilettiğiniz bildiriminiz Bankamıza ulaşmış olup incelemelerin başlatılması amacı ile kayıt altına alınmıştır. Değerlendirmelerimiz hakkında, kayıtlı iletişim bilgileriniz üzerinden en kısa sürede size bilgi verilecektir. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili paylaşmak istediğiniz tüm şikâyet, öneri ve taleplerinizi www.denizbank.com.tr internet sitemizde yer alan ”Deniz Dinliyor” linkinden “Müşteri Memnuniyeti Formu” ya da 0850 222 0 801 numaralı ’’Önce Müşteri Hattı’ndan bize iletebilirsiniz.’’ Saygılarımızla, DenizBank A.Ş. Müşteri Memnuniyeti Bölümü

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler