Denizbank Kredi Kartı Blokesi

Doğancan Doğancan29 Mayıs 02:35

Denizbank'ın kredi kartını düzenli kullanan bir esnafım yani KOBİ'yim. Covid-19 sürecinde hem toplum hem esnaflar olarak zaten ekonomik olarak sıkıntılı geçtiğimiz sokağa çıkma kısıtlamalarının olduğu şu günlerde kredi kartımızı ödemelerimizde tabii ki ister istemez sıkıntılar yaşadım. Gecikmeye giren kartlarımı tüm dönem borcunun tamamını ödediğim takdirde, diğer çalıştığım tüm bankalar 24 saat içinde kartlarımı kullanıma açarken, Denizbank 2 kere talep oluşturmama rağmen hala kullanıma açmayıp, KOBİ müşteri olan ben ve benim gibi bir çok vatandaşı mağdur bırakmıştır.

Bu zorlu günler geçip normal hayata dönüş yaptığımızda bizde hangi markalar ile yolumuza devam edeceğimizin kararını hür irademizle vereceğiz. Unutulmamalıdır ki kaybedilmiş 1 müşteri kaybedilmiş bir servettir. 

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Denizbank Logo Denizbank 29 Mayıs 05:47

Değerli Müşterimiz, ilettiğiniz bildiriminiz Bankamıza ulaşmış olup incelemelerin başlatılması amacı ile kayıt altına alınmıştır. Değerlendirmelerimiz hakkında, kayıtlı iletişim bilgileriniz üzerinden en kısa sürede size bilgi verilecektir. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili paylaşmak istediğiniz tüm şikâyet, öneri ve taleplerinizi www.denizbank.com.tr internet sitemizde yer alan ”Deniz Dinliyor” linkinden “Müşteri Memnuniyeti Formu” ya da 0850 222 0 801 numaralı ’’Önce Müşteri Hattı’ndan bize iletebilirsiniz.’’ Saygılarımızla, DenizBank A.Ş. Müşteri Memnuniyeti Bölümü

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler