11 Haziran
#12096538

Denizbank Kredi Kartı Aidat Ücreti Aldı!

Denizbank BJK Bonus kredi kartını gezici olarak çalışan satış elemanlarından herhangi bir kart aidatı olmayacağı, yansıtılmayacağı sözüne karşılık aldım ve kullanmaya başladım. İlk sene 99 lira kart aidatı yansıtıldı. Buna iptal ettim durumumu anlattım. Buna karşılık bu kartımın 12 ay açık kalma sözüne karşılık bu aidatı sileceklerini söylediler. Kredi kartını kullandığım için bu durumu kabul ettim ve borcum silindi, ancak 12 aylık sürenin dolmasına 2-3 ay kala kart aidatlarına zam geldiğini 121 lira olduğunu gördüm ve bankayı tekrar aradım.


Bana 12 aylık süreç dolduğunda ararsanız, tekrar bu şekilde bir işlem yapıp kart aidatınızı iptal ettirebilirsiniz denildi. 25 Mayıs'ta yansıtılan aidat için 4 defa iptal başvurusunda bulundum ve olumsuz sonuçlandığını, kart hakkında aidat alınmayacak diye beni kandıran yanlış bilgi de bulunan arkadaş hakkında da bulunduğum şikayette olumsuz sonuçlandı. Bu aidatı ödemek istemediğimi defalarca belirtmeme rağmen hala başka bir şey yapamayacağımı söyleyip duruyorlar.

Yakup Yakup 220 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Denizbank Temsilcisi11 Haziran

    Değerli Müşterimiz, ilettiğiniz bildiriminiz Bankamıza ulaşmış olup incelemelerin başlatılması amacı ile kayıt altına alınmıştır. Değerlendirmelerimiz hakkında, kayıtlı iletişim bilgileriniz üzerinden en kısa sürede size bilgi verilecektir. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili paylaşmak istediğiniz tüm şikâyet, öneri ve taleplerinizi www.denizbank.com.tr internet sitemizde yer alan ”Deniz Dinliyor” linkinden “Müşteri Memnuniyeti Formu” ya da 0850 222 0 801 numaralı ’’Önce Müşteri Hattı’ndan bize iletebilirsiniz.’’ Saygılarımızla, DenizBank A.Ş. Müşteri Memnuniyeti Bölümü

Ziyaretçi Yorumları