Denizbank Kredi Kartı Aidat İadesi Talebi

Arzu Arzu04 Ağustos 01:40

Kredi kartımdan 31.07.2020 tarihinde 135,50 TL yıllık kart aidatı çekilmiştir. Bankanızın uzun yıllardır emekli maaşı alan müşterisiyim. Üstelik kartımdan her ay 500-1000 TL civarında harcama yapmaktayım ve yıllarca da tek bir gün geçirmeden düzenli ödedim.  Donem dönem vadeli mevduat hesabımı kullanmakla beraber, vadesiz hesabımdan otomatik fatura ödeme talimatım dahi var. Bankanızda emekli maaşı hesabı oluşturduğumda bilgim dahilinde olmadan kredi kartı çıkartılmış. Problem yapmadım ve kartı aldığımdan 2 sene boyunca kart aidatı ödemedim ve aidat ile ilgili bir konuda bilgilendirilmedim. Ancak sonradan neredeyse 3 dönemdir kart aidatı kesiyorsunuz benim bilgim olmadan aidat işlemi yapıyorsunuz, daha önce de 31.07.2019 tarihinde 121,50 TL ücret çektiniz o zamanda iadesi için aramıştım ancak müşteri temsilciniz olumsuz döndü. Fakat tekrar kabul etmiyorum aidat ödemesini ben sizin emekli müşterinizim ve bankanızla birçok işlem yapıyorum buna rağmen ısrarla kart aidatı çekiyorsunuz. En kısa sürede bu donem ve geriye dönük önceki dönemlere ait kart aidatlarımın kartıma iadesi talep ediyorum. Yasal haklarımı biliyorum ve yapılan bu ücretlendirmeler hakkında, 13. Hukuk dairesince verilen 2011/4736 esas 2011/11579 sayılı son karara göre söz konusu yıllık kart ücreti aidatının bk. 125. Madde ve HGK 2010/1-93-88 sayılı karar geriye dönük olarak da kesilen bu tür yasal olmayan ücret kesintilerinin iadeleri hakkında verilmiş olan kararlar mevcuttur.

Bu ve buna benzer emsal kararlar ve başta tüketicinin korunması hakkındaki kanun ve ilgili mevzuatlar çerçevesinde 31/07/2020 tarihinde kesilen 135,50 TL üyelik ücretinin ve daha önceki dönemlere ait kesilen kart aidatlarımın tarafıma iadesinin yapılmasını talep ederim. Aksi durumda Bankalar Birliği ve Tüketici Hakem Heyeti'ne başvuracağım ve tüm yasal haklarımı da kullanmakla beraber bankanızda bulunan emekli maaş hesabım dahil maalesef bütün ilişiğimi keseceğim. Gereğinin yapılmasını talep ederim.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Arzu 05 Ağustos 16:49

Talebim üzerine son donem yıllık kart aidatımı iade ettiniz teşekkür ederim ancak sizden önceki 2 döneme ait olan kesintilerinde iadesini talep etmiştim onlar hakkında bir sonuç bildirmenizi bekliyorum.

Denizbank Logo Denizbank 04 Ağustos 05:24

Değerli Müşterimiz, ilettiğiniz bildiriminiz Bankamıza ulaşmış olup incelemelerin başlatılması amacı ile kayıt altına alınmıştır. Değerlendirmelerimiz hakkında, kayıtlı iletişim bilgileriniz üzerinden en kısa sürede size bilgi verilecektir. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili paylaşmak istediğiniz tüm şikâyet, öneri ve taleplerinizi www.denizbank.com.tr internet sitemizde yer alan ”Deniz Dinliyor” linkinden “Müşteri Memnuniyeti Formu” ya da 0850 222 0 801 numaralı ’’Önce Müşteri Hattı’ndan bize iletebilirsiniz.’’ Saygılarımızla, DenizBank A.Ş. Müşteri Memnuniyeti Bölümü

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler