16 Ocak #10024912

Denizbank Kopyalanan Kartımdan Alınan Parayı Geri Vermiyor!

26 Aralık 2017 tarihinde, saat 11:21'de Küçükyalı'da bulunan bir Denizbank ATM'sinden, maaş kartıma ait hesaptaki 2650 TL'lik tüm para kimliği belirsiz şahıslarca çekilmiştir. Bu olay olduğu esnada ben Yenibosna'da bulunan ofisimde mesai yapmakta ve kartı yanımda bulundurmakta idim.


Yaptığım iki itiraz dilekçesine de Denizbank "benim şifrem ile" çekim yapılması sebebiyle red yanıtı vermiştir. Oysa bana iletmedikleri ATM görüntüleri doğru incelendiği takdirde benim söz konusu şahıs olmadığım görülecektir. Biz Turquality üyesi ve Turkiye'nin en büyük üreticilerinden biriyiz ve firmamız Denizbank ile çalışıyor. Şu an çoğu iş arkadaşıma maaş hesaplarını başka bir bankaya aktarmaları konusunda uyarıda bulunuyorum. Savcılığa yaptığım suç duyurusu ektedir. Aynı zamanda Ekşi Sözlük yazarıyım, burada başlık açarak diğer mağdurlara ulaşmaya çalışıyorum. İmza toplayıp gerekirse toplu davaya gideceğim.

Osman 1.185 Okunma

Cevaplar

  • Osman16 Ocak

    Hakkınızda yapılan bütün şikayetlere aynı şablon cevabı vermişsiniz. Muhtemelen ciddi anlamda dikkate alınmadı bile. Siz mağduriyetimi giderene, beni suçluymuşum gibi gösterdiğiniz için özür dileyene kadar Twitter, Facebook, Instagram, Ekşi Sözlük gibi platformlardan size bu durumu hatırlatmaya devam edeceğim. Yerel gazetelerdeki tanıdıklarıma durumu anlatıp, bu şekilde mağdur olan insanların üzerinden bir hikaye yayınlanması ve bu durumda hangi bankanın nasıl feedbackler verdiğine dair bir yazı dizisi hazırlanmasını sağlayacağım. 3 senedir sadık bir müşterisi olduğum bankanın beni yılbaşı arefesinde, bakiyesinde 2,14 TL bırakılmış bir hesap ve mağduriyetimle nasıl baş başa bıraktığını birilerinin bilmesini istiyorum. Benim gibi üç kuruş maaş alıp, ikramiyesini hesabına yatıran, tatil planları yaparken bir sabah parasının buhar olduğunu gören başkalarının da canının yandığına eminim.

  • Denizbank Temsilcisi16 Ocak

    Değerli Müşterimiz, ilettiğiniz bildiriminiz Bankamıza ulaşmış olup incelemelerin başlatılması amacı ile kayıt altına alınmıştır. Değerlendirmelerimiz hakkında, kayıtlı iletişim bilgileriniz üzerinden en kısa sürede size bilgi verilecektir. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili paylaşmak istediğiniz tüm şikâyet, öneri ve taleplerinizi www.denizbank.com.tr internet sitemizde yer alan ”Deniz Dinliyor” linkinden “Müşteri Memnuniyeti Formu” ya da 444 0 801 numaralı ’’Önce Müşteri Hattı’ndan bize iletebilirsiniz.’’ Saygılarımızla, DenizBank A.Ş. Müşteri Memnuniyeti Bölümü

Benzer Şikayetler

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön