19 Nisan #10354735

Denizbank Kart Ücreti Diye 90 TL Çekti

Denizbank kredi kart sahibiyim. Geçen ay kartımdan 90 TL gibi kart aidat ücreti çekilmiştir. Bu ücretin iadesi için 4 kere Denizbank müşteri hizmetlerini aradım. Her seferinde iade talebi için kayıt alındı. Sonuç olarak da her seferinde ise telesekreter ile dönüş yapıldı. Karşıma derdimi anlatabileceğim bir müşteri temsilcisi bana cevap vermedi. Bu ayrı bir ayıp bankanın müşterisine bu şekilde dönüş yapması. Bu sorunumu çözecek bir yetkili kişi ya da birimin tarafıma bilgi vermesini rica ederim.

Arif 444 Okunma

Cevaplar

  • Arif19 Nisan

    Bankanızdan mail olarak dönüş yapılmıştır. Bu müşterinizi onemsememenizi göstermiş olduğunuz bir durumdur. 0 müşteri memnuniyeti. Kaile almadığınız için sorunumu çözecek bir müşteri temsilcisi dönüş yapmıyor. Sizin müşterilerinize verdiğiniz değer sanırım bu kadar.

  • Denizbank Temsilcisi19 Nisan

    Değerli Müşterimiz, ilettiğiniz bildiriminiz Bankamıza ulaşmış olup incelemelerin başlatılması amacı ile kayıt altına alınmıştır. Değerlendirmelerimiz hakkında, kayıtlı iletişim bilgileriniz üzerinden en kısa sürede size bilgi verilecektir. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili paylaşmak istediğiniz tüm şikâyet, öneri ve taleplerinizi www.denizbank.com.tr internet sitemizde yer alan ”Deniz Dinliyor” linkinden “Müşteri Memnuniyeti Formu” ya da 444 0 801 numaralı ’’Önce Müşteri Hattı’ndan bize iletebilirsiniz.’’ Saygılarımızla, DenizBank A.Ş. Müşteri Memnuniyeti Bölümü

Benzer Şikayetler

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön