18 Mart
#11728979

Denizbank Kart Aidatını Zorla Alırım Diyor!

Denizbank'a ait kredi kartı aidatının iptalini istiyorum. Gereğinin yapılmasını istiyorum. Bankanın yaptığı düşüne bakar mısınız aidat size daha iyi hizmet verebilmek içindir. Bu sebepten dolayı işleminizi gerçekleştiremiyoruz ve ilerleyen zamanda benimle çalışmamak istiyorlarmış. Yani kredi kartı aidatını ödemezsem borcumu ödeyip bankamızla ilişkinizi kesmeniz gerekmekte diyorlar üstü kapalı tehdit. Kredi çekerken senden iyi müşteri yok kredi çektikten sonra ne geçirebilirsek diyorlar.


Tüketici Mahkemesi'ne gideceğim o hakkınız olmayan parayı almayacaksınız. Sizin kartınızı kullandığımdan dolayı müşterilerinize her sene kullandıkları kadar % bazında para veya indirim vermelisiniz. Ben 20 bin TL kullandı. Siz bana 500 TL indirim yapacağınız yerde bende verdiğiniz puanlarında üstünde bir parayı istiyorsunuz. Yazıklar olsun.

Gökhan Gökhan 349 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Gökhan19 Mart

    Deniz bankası kredi kartı aidatını iptal etmiyor. Biz onların kredi kartını kullanıyoruz. Onların reklamını yapıyoruz. Müşteri velinimettir prensibi kalmamış. Kapıdan içeri girene kadar ben girdim sizler girmeyin. Kredim bitsin kapatacağım hesabımı gidin başka bir banka ile çalışın.

  • Gökhan18 Mart

    Müşteri hizmetlerinize bağlanmak için 9 dak. 21 Sn... Beklemek gerekiyor. Vaktimiz değersiz haklısınız.

  • Denizbank Temsilcisi18 Mart

    Değerli Müşterimiz, ilettiğiniz bildiriminiz Bankamıza ulaşmış olup incelemelerin başlatılması amacı ile kayıt altına alınmıştır. Değerlendirmelerimiz hakkında, kayıtlı iletişim bilgileriniz üzerinden en kısa sürede size bilgi verilecektir. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili paylaşmak istediğiniz tüm şikâyet, öneri ve taleplerinizi www.denizbank.com.tr internet sitemizde yer alan ”Deniz Dinliyor” linkinden “Müşteri Memnuniyeti Formu” ya da 0850 222 0 801 numaralı ’’Önce Müşteri Hattı’ndan bize iletebilirsiniz.’’ Saygılarımızla, DenizBank A.Ş. Müşteri Memnuniyeti Bölümü

Ziyaretçi Yorumları