Toplam çözüm sayısı
..
Denizbank ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Ahmet'in şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız tam yıldız tam yıldız tam yıldız tam yıldız 5

Denizbank Kart Aidat Ücreti

975görüntüleme
Ahmet
Ahmet 20 Ocak 12:44
ÇözüldüÇözüldü
Ahmet'in Teşekkür Mesajı
“Sizin için küçük bir miktar olsa da bir öğrenci için büyük bir miktar teşekkür ederim”
Denizbank Kart Aidat Ücreti

Adnan Menderes Havalimanı şubenizden staj ücreti yatması için hesap kartı açtırdım. Gerekli imzaları attım daha sonra cep telefonuma gelen mesaj ile görevliye ben kredi kartı başvurusu yapmadım bunu neden yaptınız? Sorusunu yönelttiğimde bana verdiği cevap şu şekildeydi '' kredi kartının hiçbir ödemesi yok kart ücreti yok dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz'' o zaman sorun yok kalsın kullanırım dedim kredi kartını kullanalı 6 ay geçtikten sonra bana senelik ücret çıkardınız. Sizi arayıp şikayette bulundum lakin olumsuz dediniz. Ben bu kart ücretini ödemeyi reddediyorum ya aidat ödemesini kaldırıp bana ücretsiz olan kartı gönderin ya da aidat ödemesini kaldırın kartın borcunu ödeyip kapatayım. Aksi takdirde t. C. Yasalarına göre yapılan bu ücretlendirme, 13. Hukuk dairesince verilen 2011/4736 esas 2011/11579 sayılı son karara göre söz konusu yıllık kart ücreti aidatının, 125. Madde ve HGK 2010/1-93-88 sayılı karar uyarınca geriye dönük kesilen kart aidatlarının da iadesinin de olacağına dair de kesin hükmü bulunmaktadır.

Mevcut yasal düzenlemeler çerçevesinde kesilen yıllık kart ücretinin iptalini ve tarafıma iadesinin yapılmasını istiyorum.

Aksi takdirde bütün yasal haklarımı kullanarak Bankalar Birliği ve Tüketici Hakem Heyeti'ne başvuracağımı, kredi kartımı bir daha kullanmamak üzere kapatacağımı belirtmek isterim. Deniz Bonus kredi kartımdan kesilen yıllık üyelik ücretinin en kısa süre içerisinde iptalini ve iadesini istiyorum.

Denizbank Logo
Denizbank20 Ocak 17:51

Değerli Müşterimiz, ilettiğiniz bildiriminiz Bankamıza ulaşmış olup incelemelerin başlatılması amacı ile kayıt altına alınmıştır. Değerlendirmelerimiz hakkında, kayıtlı iletişim bilgileriniz üzerinden en kısa sürede size bilgi verilecektir. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili paylaşmak istediğiniz tüm şikâyet, öneri ve taleplerinizi www.denizbank.com.tr internet sitemizde yer alan ”Deniz Dinliyor” linkinden “Müşteri Memnuniyeti Formu” ya da 0850 222 0 801 numaralı ’’Önce Müşteri Hattı’ndan bize iletebilirsiniz.’’ Saygılarımızla, DenizBank A.Ş. Müşteri Memnuniyeti Bölümü

Ahmet
Ahmet21 Ocak 10:11

Teşekkür ederim Denizbank

Ahmet
Ahmet21 Ocak 10:14

Sizin için küçük bir miktar olsa da bir öğrenci için büyük bir miktar teşekkür ederim

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler