26 Ekim 2019
#12856899

Denizbank Kapatılan Karta Hesap Ücreti

Aracımı sattım sigorta paramı neredeyse 1 sene önce kapatmış olduğum Denizbank kredi kartıma iade ettiler. Aradım müşteri temsilcisini evet 340 kusur yatmış ama 25 TL kredi kartı borcunuza kesilmiş dedi yahu dedim neredeyse bir sene olacak kartın taksitli borçları dahil hepsini ödedim borcu yoktur kağıdı aldım çıktım şubeden bu ne dedim. Bole dedi sinir oldum kapadım ertesi gün şubeye gittim kalan paramı almaya 318 TL kalan hesabım şubede 112 ye düşmüş dedim dun aksam 318 kaldı dediler.


Bu ne dedim hesap isletim ücreti dediler. Dedim hesabımı çoktan kapatmıştım paramı çekebilmek için dun müşteri temsilcisi bana hesabi aktif etti yoksa nasıl çekeceğim paramı dedim şubeden dilekçe doldurdum daha ne oldu bilmiyorum.

Ünal Ünal 1.096 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Denizbank Temsilcisi27 Ekim 2019

    Değerli Müşterimiz, ilettiğiniz bildiriminiz Bankamıza ulaşmış olup incelemelerin başlatılması amacı ile kayıt altına alınmıştır. Değerlendirmelerimiz hakkında, kayıtlı iletişim bilgileriniz üzerinden en kısa sürede size bilgi verilecektir. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili paylaşmak istediğiniz tüm şikâyet, öneri ve taleplerinizi www.denizbank.com.tr internet sitemizde yer alan ”Deniz Dinliyor” linkinden “Müşteri Memnuniyeti Formu” ya da 0850 222 0 801 numaralı ’’Önce Müşteri Hattı’ndan bize iletebilirsiniz.’’ Saygılarımızla, DenizBank A.Ş. Müşteri Memnuniyeti Bölümü

Ziyaretçi Yorumları