Denizbank İle Bitmek Bilmeyen İletişimsizliğimiz!

Ömer Ömer17 Ağustos 2018 16:23

Aracımızın trafik sigortasını bir hata yaptık Denizbank kredi kartıyla ödedik. Sırf karttan ve bankadan kurtulmak adına taksitler gelmeden borcun tamamını kapattık ancak araç değiştirdiğimizden dolayı sigorta kalan ay ücretlerini kredi kartına geri yüklemesi gerekiyor ve kredi kartımız iptal olduğu için eşim bizzat bugün Pendik şubesine giderek çözüm aramak istedi.

Yaklaşık 3 saat beklemenin ardından gişe görevlisi sorunun telefon bankacılığından çözüleceğini dile getirdi. Yani düşünün şahıs bizzat bankada ve bankacı işlemi tamamlayamıyor. Eşim telefon bankacılığına bağlanamadığı için geldiğini söylemesine karşılıksa şikayet edin onlar dönüş yapar cevabını aldı. Çözümsüzlük içerisinde bizi boğuşturup duran ve vaktini alan bu bankaya 1 kuruşumuzu yedirmeyeceğimizi bilsin.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Denizbank Logo Denizbank 17 Ağustos 2018 17:36

Değerli Müşterimiz, ilettiğiniz bildiriminiz Bankamıza ulaşmış olup incelemelerin başlatılması amacı ile kayıt altına alınmıştır. Değerlendirmelerimiz hakkında, kayıtlı iletişim bilgileriniz üzerinden en kısa sürede size bilgi verilecektir. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili paylaşmak istediğiniz tüm şikâyet, öneri ve taleplerinizi www.denizbank.com.tr internet sitemizde yer alan ”Deniz Dinliyor” linkinden “Müşteri Memnuniyeti Formu” ya da 444 0 801 numaralı ’’Önce Müşteri Hattı’ndan bize iletebilirsiniz.’’ Saygılarımızla, DenizBank A.Ş. Müşteri Memnuniyeti Bölümü

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler