11 Şubat
#11565788

Denizbank Haksız Ücret Kesintisi Yapıyor!

Denizbank'tan şikayetçiyim 14 11 2017'de 1.45 faiz oranıyla Denizbank Niğde şubesinden tüketici kredisi çektim 24 ay süreyle ve kredi çekim işlerimde dosya masrafı adı altında ücret kesintisi yapılmıştır ve 15 bin TL çektim ve benden dosya masrafları adı altında ücret kesintisi yapılmıştır ve bu kesilen ücretlerin tarafıma iade yapılmasını talep etmekteyim yoksa gerekli hukuki yollara başvuracağımı belirtmek istiyorum.


Ayrıca Denizbank maaş müşterisiyim ve diğer Denizbank müşterisine hesap numarası ile para transferi yaptığımda masraf ücreti kesiyor bu nedenle de şikayetçiyim diğer Denizbank müşterilerle karşılaştığımda masraf ücreti kesilmediğini göstermekteyim ve şikayetçiyim.

Erkan Erkan 1.253 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Denizbank Temsilcisi11 Şubat

    Değerli Müşterimiz, ilettiğiniz bildiriminiz Bankamıza ulaşmış olup incelemelerin başlatılması amacı ile kayıt altına alınmıştır. Değerlendirmelerimiz hakkında, kayıtlı iletişim bilgileriniz üzerinden en kısa sürede size bilgi verilecektir. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili paylaşmak istediğiniz tüm şikâyet, öneri ve taleplerinizi www.denizbank.com.tr internet sitemizde yer alan ”Deniz Dinliyor” linkinden “Müşteri Memnuniyeti Formu” ya da 0850 222 0 801 numaralı ’’Önce Müşteri Hattı’ndan bize iletebilirsiniz.’’ Saygılarımızla, DenizBank A.Ş. Müşteri Memnuniyeti Bölümü

Ziyaretçi Yorumları