23 Mart 2017
Yorum Yap
#8108320

Denizbank Habersiz Kurtaran Hesap Açıp Kapatmıyor!

Bulunan vadesiz maaş hesabıma, tarafımdan herhangi bir istek veya onay olmadan tanımlanan Kurtaran Hesap'ı kapatmak için müşteri hizmetleri ile yaptığım görüşmede bu işlemi gerçekleştirebilmek için şubeye gitmem gerektiği söylendi.


Benim onayım olmadan tanımlanan bu hesabı kapatmak için şubeye gitme zorunluluğunu kabul etmiyorum. Kurtaran hesabın kapatılmaması durumunda BDDK ya başvuracağımı bildirir gereğinin yapılmasını ivedi bir şekilde rica ederim.

Tuğba 446 Okunma

Cevaplar

  • Denizbank Temsilcisi23 Mart 2017

    Değerli Müşterimiz, ilettiğiniz bildiriminiz Bankamıza ulaşmış olup incelemelerin başlatılması amacı ile kayıt altına alınmıştır. Değerlendirmelerimiz hakkında, kayıtlı iletişim bilgileriniz üzerinden en kısa sürede size bilgi verilecektir. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili paylaşmak istediğiniz tüm şikâyet, öneri ve taleplerinizi www.denizbank.com.tr internet sitemizde yer alan ”Deniz Dinliyor” linkinden “Müşteri Memnuniyeti Formu” ya da 444 0 801 numaralı ’’Önce Müşteri Hattı’ndan bize iletebilirsiniz.’’ Saygılarımızla, DenizBank A.Ş. Müşteri Memnuniyeti Bölümü

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler