10 Şubat
Yorum Yap
#11565966

Denizbank FastPay Üzerinden Yapılan EFT!

Denizbank FastPay hesabımdan, Z** B** hesabına 30 Ocak günü yaptığım EFT işlemi ‘hiçbir hata olmamasına karşın verdiğim bilgiler ile alakalı’ sonuçsuz kalmış, gönderdiğim miktar 2 saat geçmesine rağmen karşı tarafın hesabına iletilememiştir. Bunun üzerine işlemi iptal ettirmeme rağmen ve iptal işleminin üzerinden 10 gün geçmesine rağmen haksız yere parama el koyan ve hesabıma geri yatırmayan Denizbank’ı tüm gerekli mercilere şikayet etmeye karar verdim. Size benim parama 10 gün el koyma hakkını kim veriyor? O an benim mağduriyetimin giderilmesi gerekirken hem hata yapıp hem müşterilerinizi mağdur etme hakkını size kim vermektedir? İşlem sonuçlandığında bankanızdaki tüm hesaplarımı kapatma kararını zaten aldım.

Fuat Fuat 3.422 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Fuat11 Şubat

    Onlarca kez size ulaşmama rağmen hiçbir şekilde işlemi düzeltmeye adım atmadınız. Bu hafta bu şekilde sona erdiği takdirde tüm hukuki haklarımı kullanacağımı bilmenizi isterim.

  • Denizbank Temsilcisi11 Şubat

    Değerli Müşterimiz, ilettiğiniz bildiriminiz Bankamıza ulaşmış olup incelemelerin başlatılması amacı ile kayıt altına alınmıştır. Değerlendirmelerimiz hakkında, kayıtlı iletişim bilgileriniz üzerinden en kısa sürede size bilgi verilecektir. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili paylaşmak istediğiniz tüm şikâyet, öneri ve taleplerinizi www.denizbank.com.tr internet sitemizde yer alan ”Deniz Dinliyor” linkinden “Müşteri Memnuniyeti Formu” ya da 0850 222 0 801 numaralı ’’Önce Müşteri Hattı’ndan bize iletebilirsiniz.’’ Saygılarımızla, DenizBank A.Ş. Müşteri Memnuniyeti Bölümü

Ziyaretçi Yorumları