18 Nisan 2019
#11852098

Denizbank DASK Usulsüzlüğü!

Bu bankadan (Sultanhamam İstanbul) şubesinden maalesef konut kredisi kullanmış bulunmaktayım. Kredimi 6 yıl erken ödediğim için tüm hesaplarımı kapattım. Fakat DASK sigortasını kapatmadılar. 12 Nisan 2019 Cuma Esenyurt şubesinden talimat verdim 16 Nisan 2019 itibari ile ile yine sonlandırmadılar. Yine diyorum çünkü geçen sene de talimat verdim yine kapatmadılar. Konut kredisini kapatınca da talimat verdim yine kapatmadılar. İşin ilginci şube personelini aradığımda tekrar talimat verin diyorlar sanki talimatı dikkate alıyorlarmış gibi. Telefon görüşmemde 12 Nisan'da en son talimat verildi maillerinizi kontrol edin dediğimde Sultanhamam şubesi personeli ben bakarım diyerek telefonu yüzümüze kapatması da ayrı müşteri memnuniyetsizlik unsurudur.


İlgili personel hesabınız kapalı zaten alamazlar diyorlar fakat hesabım kapalı olmasına rağmen bu ücreti 1 kez aldılar ve yeni poliçe süresi geldiği için ilgili sigorta tekrar ücret istiyor. Sigorta yaptıkları Axa Sigorta'yı aradığım da ise bize bir talimat hiç gelmemiş demesi de manidar. İlgili banka ya tam 3 kez talimat vermeme rağmen halen poliçemiz kapanmadı ve hukuksuzca bu parayı alıyorlar. Denizbank bu mantalite çalışmaya devam ederse ilgisiz ve bilgisiz personel çalıştırmaya da devam ederse daha çok el değiştirir. Alanın her zaman elinde kalır. 1 adım öteye gitmesi de bu mantıkla asla mümkün olmayacaktır. Bankacılık hizmetinden çok çok uzak çalışma şekilleri var.

İsmail İsmail 911 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Denizbank Temsilcisi18 Nisan 2019

    Değerli Müşterimiz, ilettiğiniz bildiriminiz Bankamıza ulaşmış olup incelemelerin başlatılması amacı ile kayıt altına alınmıştır. Değerlendirmelerimiz hakkında, kayıtlı iletişim bilgileriniz üzerinden en kısa sürede size bilgi verilecektir. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili paylaşmak istediğiniz tüm şikâyet, öneri ve taleplerinizi www.denizbank.com.tr internet sitemizde yer alan ”Deniz Dinliyor” linkinden “Müşteri Memnuniyeti Formu” ya da 0850 222 0 801 numaralı ’’Önce Müşteri Hattı’ndan bize iletebilirsiniz.’’ Saygılarımızla, DenizBank A.Ş. Müşteri Memnuniyeti Bölümü

Ziyaretçi Yorumları