13 Ağustos 2018
#10782119

Denizbank Bilgim Dışında Yansıtılan Kart Sigortası Ve Aidatı!

Denizbank kredi kartını kullanıyorum zorla ısrar eden kart çıkaran arkadaşın ücreti olmadığını belirterek tarafıma göndermiş olduğu kredi kartına kart aidatı olarak 124 TL yansıtmışlar. Aradık çağrı merkezini 20 dakika sonra ancak ulaşabildik kart geldiğinde kendilerine sormuştuk kart aidatı varsa kullanmayacağımı çağrı merkezine belirttiğimde bana kampanya olduğunu 1 TL'lik belirtilen tarihlerde harcama yaptığımda aidat yansımayacağını söylediler fakat ücret 2-3 ay içerisinde yansıdı.


Çağrı merkezini tekrar aradığımda başka bir kampanya olduğunu 3 ay boyunca 100 liralık harcama yapmam gerektiğini dediler ücreti iade ettiler. Bu işlemden birkaç gün sonra bilgim dışında kart sigortası yapılmış 75 TL bunun için tekrar uzun süre hatta bekletilerek çağrı merkezini aradım bundan sonraki dönemler kesilmeyeceğini bu dönem kesilenin iptal olmayacağımı söylüyorlar. Denizbank benim için çok büyük bir zaman kaybına neden oldu dakikalarca beklediğim çağrı merkezi ve bana sormadan ekstreme yansıtmış oldukları sigorta aidat vs. İnsanlarla dalga geçermiş gibi nereden ne koparırsam peşine düşmüşler yapılan çıkardıkları kredi kartı ile bilgimiz dışında yapılan bu işlemlerin tümü insanları kandırmaya yönelik hareketler.

Samet Samet 521 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Denizbank Temsilcisi13 Ağustos 2018

    Değerli Müşterimiz, ilettiğiniz bildiriminiz Bankamıza ulaşmış olup incelemelerin başlatılması amacı ile kayıt altına alınmıştır. Değerlendirmelerimiz hakkında, kayıtlı iletişim bilgileriniz üzerinden en kısa sürede size bilgi verilecektir. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili paylaşmak istediğiniz tüm şikâyet, öneri ve taleplerinizi www.denizbank.com.tr internet sitemizde yer alan ”Deniz Dinliyor” linkinden “Müşteri Memnuniyeti Formu” ya da 444 0 801 numaralı ’’Önce Müşteri Hattı’ndan bize iletebilirsiniz.’’ Saygılarımızla, DenizBank A.Ş. Müşteri Memnuniyeti Bölümü

Ziyaretçi Yorumları