08 Kasım
#12928103

Denizbank Beykoz Şubesi Şikayet Bildirimi

07.11.2019 Perşembe, sabah saatlerinde vadeli mevduat Deniz Hesap açmak için şubeye gittim. Gişede ilk ilgilenen arkadaş. d. Vadeli mevduatımı ve Beykoz şube hesabımı açtı, yatıracağım para kadar günlük faiz kazanacağımı aktardı. (Bu paranın sadece ilk yatırılan payının faiz kazandıracağına dair bir bilgi verilmemiş olup, ne kadar tutar eklenirse o kadar kazanacağım aktarılmıştır) Hesabımı oluşturduktan sonra yaklaşık 2500 TL para yatırımı sağladım ve KMH (kredi ödemem) vardı hazır şubedeyken bu ödemeyi de kapatmak istedim. Diğer gişede çalışan bayan n... Agresif bir tavırla ne işlemi yapmak istediğimi sordu. Bir yarım saat önce hemen yanında oturan arkadaşı tarafından vadeli mevduat açtığımızı bu hesaba para yatırdığımı ve KMH ödemesinin bu paradan alınmasını rica ettim. Kendisi cep telefonunuz üzerinden değiştirelim diye eline telefonumu aldı. İşlemler yaptı, e sizin vadeli hesabınız varmış bunu kapatmamız lazım dedi. Neden kapatmamız gerektiğini anlamış değilim. Vadeli hesabı kapattı, ödeme yapıldı şimdi yeniden açalım dedi.


Deniz Hesap olarak açılan faiz oranından sadece açılış ve bir defaya mahsus olarak %13 faiz kazanabiliyorsunuz ama şimdi kapatıp açtığımız için %11 olacak dedi. Dedim ki buna onay vermedim, neden şu an itibariyle kazanabileceğim oran %13'ken sizin hatanız yüzünden hakkımdan men ediliyorum. Lütfen başka bir kanalı arayarak bilgi alın dedim. İlk aradı çözemeyiz dediler, Denizbank'ın sistemleri böyle dediler. Israr ettim, başkasını arattım. Yine aynı durumla karşılaştı, sizi arayacağım diye şubeden gönderdi. Aradığında canım diye hitap ederek sürecin çözülemeyeceğini söyledi. Yetkili kişilere bilgi vereceğimi ilettim. 5 dakika sonra yeniden arandım. Şube müdürümüz A*** hanım ile konuyu paylaştım, o da çözüm yolu olmadığını aktardı dedi. Şubeyi aradım, A*** hanım ile telefonda görüştüm yardımcı olamayacaklarını belirtti. Gelin size normal vadeli açalım %11 den yararlanın, zaten çok fark etmeyecek dedi. %13 hakkım varken benimle hiç ilgili olmayan bir çalışan hatası yüzünden %11? Kampanya sürecini o zaman tekrardan bir teyit edeyim diye kapattı, olmuyormuş evet biraz mağdur oldunuz ama diye geri dönüş verdi:) Aynı gün şubeye A*** hanım ile görüşmeye gittim. %13'ten faiz oranı olamayacağını ve 12.5'tan bana yardımcı olacağını aktardı:) Yani Hakkım olan %13 faizden hesabı açıp yanlışlıkla kapattılar diye yararlanamadım. Pazarlık yapılmaya çalışıldı. Süreci kabul etmedim. Aşağı inip hesabımı kapattırdım. Yetkililerden acil dönüş rica ederim.

Tuğçe Tuğçe 1.361 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Denizbank Temsilcisi08 Kasım

    Değerli Müşterimiz, ilettiğiniz bildiriminiz Bankamıza ulaşmış olup incelemelerin başlatılması amacı ile kayıt altına alınmıştır. Değerlendirmelerimiz hakkında, kayıtlı iletişim bilgileriniz üzerinden en kısa sürede size bilgi verilecektir. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili paylaşmak istediğiniz tüm şikâyet, öneri ve taleplerinizi www.denizbank.com.tr internet sitemizde yer alan ”Deniz Dinliyor” linkinden “Müşteri Memnuniyeti Formu” ya da 0850 222 0 801 numaralı ’’Önce Müşteri Hattı’ndan bize iletebilirsiniz.’’ Saygılarımızla, DenizBank A.Ş. Müşteri Memnuniyeti Bölümü

Ziyaretçi Yorumları