16 Mart
#11725022

Denizbank Başka Bir Müşterinin Bilgilerini Bana Yolluyor!

Denizbank benimle aynı isme sahip bir müşterisinin maillerinin benim mail adresime gelmesini onlara bildirmiş olmama rağmen sorun etmiyor. Bu hatanın sebebi Gmail adlı mail sağlayıcısının ". "(nokta) lı maillerde ayrımı sağlayamamasıdır. Benim mail adresim adımsoyadı[email protected] iken, Denizbank müşterisinin mail adresi adım. Soyadı[email protected]'dur. Bunu Denizbank şubesine gidip beyan etmeme rağmen bu karışıklığı gidermek için aksiyon almamışlardır. Bu durum 2 senedir sürmektedir. Denizbank kendi müşterisinin kişisel bilgilerini koruyamamaktadır ve bu mail karışıklığı ile ilgili müşterisine bilgi vermemiştir.

Gizem Gizem 299 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Gizem18 Mart

    Müşterinize attığınız mail tabi ki yine bana geldi. Bu durumu müşterinizle umarım telefon üzerinden de paylaşırsınız. Zira onun değil benim talebim üzerine mail listesinden çıkarıldı bu mail.

  • Gizem17 Mart

    Çağrı merkeziniz botla çalışıyor, bu problemi nasıl anlatabilirim acaba bir bota? İkincisi otomatik cevap vermeniz hiç hoş değil. Müşteriniz bile değilim.

  • Denizbank Temsilcisi17 Mart

    Değerli Müşterimiz, ilettiğiniz bildiriminiz Bankamıza ulaşmış olup incelemelerin başlatılması amacı ile kayıt altına alınmıştır. Değerlendirmelerimiz hakkında, kayıtlı iletişim bilgileriniz üzerinden en kısa sürede size bilgi verilecektir. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili paylaşmak istediğiniz tüm şikâyet, öneri ve taleplerinizi www.denizbank.com.tr internet sitemizde yer alan ”Deniz Dinliyor” linkinden “Müşteri Memnuniyeti Formu” ya da 0850 222 0 801 numaralı ’’Önce Müşteri Hattı’ndan bize iletebilirsiniz.’’ Saygılarımızla, DenizBank A.Ş. Müşteri Memnuniyeti Bölümü

Ziyaretçi Yorumları