Denizbank Bankacılık ve Borçları Düzenleme

Vejdi Vejdi25 Mart 02:30

Yaklaşık uç yildir ödediğim 2020 de ödeme güçlüğüne düşüp Kanuni takibe alınan kredilerden dolayı hakkımda Denizbank tarafından icra işlemleri başlatılması sonrası isleme konulan faiz oranları ve avukatlık ücretlerinin devletçe belirlenen oranların çok çok üzerinde olduğunu gördüm. Uç ayrı kredim için yüzde 9 yüzde 24 ve yüzde 59 dan işleme konmuş olup emekli maaşım icra dosyama işlenmeden bir şekilde banka tarafından el konulmaktadır. (ilginçtir banka talep ettiği bu oranlarında üstünde faiz uygulamaktadır) örneğin Denizbank tarafından Uç ay içinde maaşımdan kesilen 10.000 tutarındaki para en yüksek meblağ olan kredimin 23850 TL tutarındaki borcundan düşülmüş buna rağmen kalan borcum 10.000 TL ödemeye rağmen 22.500 TL'ye düşmüş özetle 10.000 TL lik iradem dışı emekli maaşımdan kesilen bu para borcumu ancak 500 TL lik bir düşüş oranında etkide bulunmuş. 

Geçmişe donuk hesap hareketlerimle ilgili ayrıntılı dokum istediğimde bu bilgiye ulaşamıyorum. Bu nasıl bir faizdir bu nasıl bir matematiktir anlamak mümkün değil. Yalnızca şubemi değiştirip aynı bankanın Bergama dışındaki bir başka şubesine geçip geçmiş hesap hareketlerimi kontrol etmek için e devletten islem yapmak istediğimde maalesef şube bile değiştiremiyorum böylece geçmiş kredi kartı ve üretici kartımla ilgili bilgi almamda engellenmiş oluyor. Geçmiş yıllarda kredi kartı yapılanması için borcumun 6000 TL üstünde bir paranın kredi olarak tanımlanıp bloke edilip bana 6 ay faizinin ödetildiğini tesadüf sonucu öğrendiğimden bu bankanın bankacılık, bilgi edinmeyi ve alacakları düzenleyen yasaların dışında bir keyfiyetle işlediğine inanıyorum. 

Tüketiciyi koruma amaçlı çıkartılan yasalardan bile firsat çıkartıp ödemede güçlüğe düşen müşterilerinden ödenmesi mümkün olmayan yüksek faizler talep eden, emekli maaşından icra kanalıyla  kesilebilecek miktarı, yasalarca belirlenen faiz oranlarını takmayıp kendi hukukunu oluşturmuş Denizbank'la mutlaka birilerinin ilgilenmesi ve bu keyfiyete dur demesi gerekmektedir. SGK emeklinin hangi bankadan maas almasını belirlerken bankaların iyi niyetini müşterisiyle olan ilişkisini göz önünde bulundurması biz emeklilikleri bu tur problemlerle baş başa bırakmamalıdır.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Denizbank Logo Denizbank 25 Mart 08:17

Değerli Müşterimiz, ilettiğiniz bildiriminiz Bankamıza ulaşmış olup incelemelerin başlatılması amacı ile kayıt altına alınmıştır. Değerlendirmelerimiz hakkında, kayıtlı iletişim bilgileriniz üzerinden en kısa sürede size bilgi verilecektir. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili paylaşmak istediğiniz tüm şikâyet, öneri ve taleplerinizi www.denizbank.com.tr internet sitemizde yer alan ”Deniz Dinliyor” linkinden “Müşteri Memnuniyeti Formu” ya da 0850 222 0 801 numaralı ’’Önce Müşteri Hattı’ndan bize iletebilirsiniz.’’ Saygılarımızla, DenizBank A.Ş. Müşteri Memnuniyeti Bölümü

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler