11 Haziran
#12096842

Denizbank ATM'de Kalan Paramı 700 Lira Eksik Verdi

2 Haziran pazar günü Denizbank ATM'sine para yatırma işlemini gerçekleştirirken sistemsel hatadan dolayı ATM yatırdığım 4300 lira paraya el koydu ve kredi kartımı geri verdi. Hemen müşteri hizmetleri ile iletişimi iletişime geçip olayı anlatarak kayıt oluşturdum ve bayram tatili sebebiyle paramın bayramdan sonraki hafta inceleme yapılıp hesabıma geçeceğini söylediler.


Bugün incelemenin sonuçlandığı mesajını attıktan sonra ATM'de kalan paramı kartıma 700 lira eksik yatırdılar. 4300 olması gerekirken 3600 lira yatırdılar. Banka ile yeniden iletişime geçtiğimde yeni kayıt oluşturacağız deyip bizi geçiştiriyorlar. Hiçbir yetkiliye bağlanamıyoruz. 9 gündür paramızı almaya çalışıyoruz, her gün arıyoruz ama sürekli bizi geçiştiriyorlar. Kalan parayla kim ilgileniyor nasıl kontrol ediliyor hiçbir bilgi alamıyoruz.

Yahya Yahya 713 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Yahya11 Haziran

    Benden gerekli kart bilgilerini dahi istemeden inceleme yapılacak diyorsunuz be kayıt oluşturuyorsunuz. Kart sahibi babam. Benim şikayetime gerekli bilgileri almadan sistemin otomatik mesajını atarak nasıl çözüm bulacaksınız! Tam bir rezalet!

  • Denizbank Temsilcisi11 Haziran

    Değerli Müşterimiz, ilettiğiniz bildiriminiz Bankamıza ulaşmış olup incelemelerin başlatılması amacı ile kayıt altına alınmıştır. Değerlendirmelerimiz hakkında, kayıtlı iletişim bilgileriniz üzerinden en kısa sürede size bilgi verilecektir. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili paylaşmak istediğiniz tüm şikâyet, öneri ve taleplerinizi www.denizbank.com.tr internet sitemizde yer alan ”Deniz Dinliyor” linkinden “Müşteri Memnuniyeti Formu” ya da 0850 222 0 801 numaralı ’’Önce Müşteri Hattı’ndan bize iletebilirsiniz.’’ Saygılarımızla, DenizBank A.Ş. Müşteri Memnuniyeti Bölümü

Ziyaretçi Yorumları