18 Temmuz 2018
#10680711

Denizbank %30 İndirimim Kartıma Yüklenmedi!

Denizbank Afili Bonus kartım ile pazar kahvaltı harcaması yaptım %30 indirimim kartıma yüklenmedi, ve bugün Big chef harcamamdan %15 indirimim kartıma yansımadı. Yansıtılmalarını talep ediyorum. Her seferinde hatırlatma yapmak zorunda kalıyorum, kampanya indirimleri anında kartıma yansıtılmalı, yoksa neden bu kartı kullanayım.

Dilara Dilara 521 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Dilara23 Temmuz 2018

    Hala hiçbir şekilde dönüş yok. Altı üstü kampanya iadeleri için güya 48 saatlik çözüm süreci çoktan geçti. Böyle rezalet görmedim. Ekim ayında biten taksitlerim ardından bu karttan kesinlikle kurtuluyorum! Ayrıca pos cihazım da bu bankadandı yeni bir pos da aldım bu posu kullanmayı an itibariyle durduruyorum. İlk ay 7 bin tl ciro yapmışken benden verimsizlik ücreti alıp geri iade etmediler. Artık Denizbank'ı kimseye tavsiye etmeyeceğim. Çözüm de istemiyorum ne kartı ne posu kullanmayarak ben çözüyorum.

  • Denizbank Temsilcisi19 Temmuz 2018

    Değerli Müşterimiz, ilettiğiniz bildiriminiz Bankamıza ulaşmış olup incelemelerin başlatılması amacı ile kayıt altına alınmıştır. Değerlendirmelerimiz hakkında, kayıtlı iletişim bilgileriniz üzerinden en kısa sürede size bilgi verilecektir. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili paylaşmak istediğiniz tüm şikâyet, öneri ve taleplerinizi www.denizbank.com.tr internet sitemizde yer alan ”Deniz Dinliyor” linkinden “Müşteri Memnuniyeti Formu” ya da 444 0 801 numaralı ’’Önce Müşteri Hattı’ndan bize iletebilirsiniz.’’ Saygılarımızla, DenizBank A.Ş. Müşteri Memnuniyeti Bölümü

Ziyaretçi Yorumları