10 Mart 2014

Denizbank Şikayetime Cevap Vermiyor.

Bu konuda ikinci kez yazıyorum ama hala bir dönüş olmadı.Kayseri Sanayi Şubesinde çalışan Müşteri temsilcisi K*** A*** denilen kişi,annemi,babamı çeşitli vaatlerle yniltip emekli maaşlarını Denizbank'a taşımaya çalıştı,bankaya geçişten sonra yüzümüze bakmamış,ilgilenmemiştir.

3 gün sonra hesaplarına geçeceği söylenen 450'şer tl'lık parada 2 ay geçmesine rağmen hala hesaplarına yatmamıştır. Bankadan başlı başına şikayetçiyiz. İletişim kurulması için babamın numarası 554 69***38, annemin 554 75*** 25. Bu işin bir an önce çözülmesini hatta bankadan bir özür beklemekteyiz,emekliler böylesine yanıltılmamalı. K*** A** den şikayetçiyiz.

Mehmet 66 Okunma

Cevaplar

  • Denizbank Müşteri Temsilcisi10 Mart 2014

    Müşterimiz Sn Mehmet Rasim Y. tarafından iletilen bildirim bankamızca değerlendirmeye alınmıştır. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra müşterimize sonuç hakkında en kısa süre içerisinde bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi Bankamız internet sitesinde yer alan ”Önce Müşteri” linkinden ya da 444 0 801 numaralı Önce Müşteri Hattı’ndan iletebilirsiniz. İyi Günler Dileriz, DenizBank A.Ş. Müşteri Memnuniyeti Bölümü 444 0 801

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön