14 Mayıs 2013

Denizbank İsteksiz Çalışan Personel!

Herhangi bir çalışan , herhangi bir sebepten dolayı motivasyon kaybı yaşayabilir. Fakat bu motivasyon kaybı süreklilik arz etmemeli , müşteriye yansımamalıdır.
Bir şubenizde çalışan bir personeliniz var , defalarca işlemimi yanlış yaptı. Zaten çalışan insanlar olarak zor şartlarda banka şubelerine gidebiliyoruz. Derdimi anlatıp imzalı form doldurup bir gün ardından "kusura bakmayın eksik/yanlış forma imza atmışsınız" diye tekrar şubeye çağırması , bankacılık sektörü için 2013 yılında tam bir facia şeklinde değerlendirilmelidir.
İsmini ve şube adını burdan belirtip deşifre etmek istemiyorum. Maaş kartım olmasa Denizbank ile çalışmak istemiyorum.

Murat K. 36 Okunma

Cevaplar

  • Denizbank Müşteri Temsilcisi14 Mayıs 2013

    Müşterimiz Sn Murat K. tarafından iletilen bildirim bankamızca değerlendirmeye alınmıştır. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra müşterimize sonuç hakkında en kısa süre içerisinde bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi Bankamız internet sitesinde yer alan ”Önce Müşteri” linkinden ya da 444 0 801 numaralı Önce Müşteri Hattı’ndan iletebilirsiniz. İyi Günler Dileriz, DenizBank A.Ş. Müşteri Memnuniyeti Bölümü 444 0 801

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön