02 Eylül 2013

Denizbank Heyet Kararına Rağmen Dosya Masrafını İade Etmiyor!

13 Temmuz 2013 tarihinde Tüketici Hakem Heyeti(THH)tarafından lehime karara bağlanan, 2005 yılında kullandığım krediyle ilgili benden haksız yere kesilen dosya ve işlem ücretleri halen Denizbank tarafından geri ödemesi yapılmadığı gibi, THH kararının bankanıza gönderilen nüshasının da dosyalandığını müşteri temsilcinizden öğrendim. Söz konusu THH. kararları yaptırım niteliğinde olduğunun bankanız sanırım farkında değil.

Bankanız söz konusu miktarı ödemediği taktirde "İlamlı İcra Takibi" başlatacağım ve masraflarım ne olursa olsun masraflarımla birlikte son kuruşuna kadar alacağım. Konu hakkında ayrıca TBB ve BDDK ya'da bankanız hakkında şikayette bulunacağım. Şimdi ödemeyebilirsiniz artık.

İsmail 82 Okunma

Cevaplar

  • Denizbank Temsilcisi02 Eylül 2013

    Müşterimiz Sn İsmail K. tarafından iletilen bildirim bankamızca değerlendirmeye alınmıştır. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra müşterimize sonuç hakkında en kısa süre içerisinde bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi Bankamız internet sitesinde yer alan ”Önce Müşteri” linkinden ya da 444 0 801 numaralı Önce Müşteri Hattı’ndan iletebilirsiniz. İyi Günler Dileriz, DenizBank A.Ş. Müşteri Memnuniyeti Bölümü 444 0 801

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön