19 Mart

Denizbank Bonus Trink Kullanım Limiti.

Yaklaşık 4 aydır Denizbank müşterisi olup Deniz Bonus trink kredi kartı kullanmaktayım. Kredi kartımın limiti 2,100 TL olup düzenli aktif kullanıyorum ve her ay hesap kesim tarihi gelir gelmez ödemesini yapıyorum. Sorun şudur ki ne kadar limit arttırım talebi versem de olumlu sonuç alamıyorum. Problem nedir, hangi ay geç ödeme yaptım? Sistem de hepsi gözüküyor. Her ay tıkır tıkır ödüyorum, kredi kartının limiti artmıyorsa bu kartı kullanmanın hiçbir anlamı yok çünkü beklentileri karşılamıyor. Bu kredi kartını iptal edeceğim.

Onur 432 Okunma

Cevaplar

  • Onur 19 Mart

    Teşekkür ederim incelemeye aldığınız işin ama 48 saat sonra verilen cevap yapmış olduğunuz limit arttırım talebi maalesef olumlu sonuçlanmadı diyecek o yüzden hiç merak etmiyorum 48 saat sonra sizden gelen cevabı çünkü sonuç aynı çözüm 0 iyi çalışmalar.

  • Denizbank Temsilcisi19 Mart

    Değerli Müşterimiz, ilettiğiniz bildiriminiz Bankamıza ulaşmış olup incelemelerin başlatılması amacı ile kayıt altına alınmıştır. Değerlendirmelerimiz hakkında, kayıtlı iletişim bilgileriniz üzerinden en kısa sürede size bilgi verilecektir. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili paylaşmak istediğiniz tüm şikâyet, öneri ve taleplerinizi www.denizbank.com.tr internet sitemizde yer alan ”Deniz Dinliyor” linkinden “Müşteri Memnuniyeti Formu” ya da 444 0 801 numaralı ’’Önce Müşteri Hattı’ndan bize iletebilirsiniz.’’ Saygılarımızla, DenizBank A.Ş. Müşteri Memnuniyeti Bölümü

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön