Demirdöküm Fark Şikayetleri

(76 şikayet)

Cem'in Teşekkür Mesajı

Şikayetimle ilgili geri dönüş sağlandı. Termostatı geri aldılar ve paramı iade ettiler. Bu süreçte müşteri memnuniyeti temsilcisi Nuray Hanım’a ilgilendiği için teşekkür ederim.
03 Kasım

Bedri'nin Teşekkür Mesajı

Şikayetvar a yazdığım şikayette sonra DemirDöküm müşteri temsilcisinin ilgili şikayetime olumlu cevap vermesi şikayeti çözüme kavuşturması ve ilgisinden ötürü teşekkür ederim.
22 Ekim
DemirDöküm

DemirDöküm insanları kandırmakta 1900-2200-2500 TL fiyat yazdıkları kombiyi almak istediğimizde 3100-3250 fiyat vermekteler insanları kandırmaktadır. Farklı bayilerde aynı ürünü farklı fiyatlara satmaktadırlar …

10 Ekim
DemirDöküm

İnternet üzerinden DemirDöküm'ün elektrikli şofbenlerinden aldım. Kurduktan sonra suyu yeterince ısıtmadı. İzmir Karabağlar yetkili servisini aradım. Gelen kişi tesisatımız da sorun olduğunu söyledi. Daha sonra…

02 Ağustos
DemirDöküm

Bir yıl kadar önce aldığım klima ilk takıldığından bu yana çalışınca bir plastik kokusu yayıyor. İnsanı rahatsız eden bir koku bu. İlk zaman geçer yeni olduğu için düşüncesi ile önemsemedim, fakat aynı koku hiç…

13 Temmuz

Duygu'nun Teşekkür Mesajı

Bütün süreci yakından ve detaylı bir şekilde takip edip sorunumuzu çözüme kavuşturdular. Bu sebeple şikayetimizin hiçbir hükmü kalmamıştır. Kurumsal tavrı nedeni ile Demir Döküm firması yönetici ve müşteri ilişkileri personellerine çok teşekkür ederiz. Ayrıca tüm süreç boyunca sürekli telefon ile arayarak desten veren Fatma Hanım'a da minnet borçluyuz. Sorunumuz çözüldü. Teşekkürler.
01 Temmuz

Ata'nın Teşekkür Mesajı

şikayet merkezinden Nuray Hanım konuyla hemen ilgilenmeye başladı ve mesele çok kısa süre içerisinde çözüldü. "keşke hep böyle ilgilenseler" arzusuyla, teşekkür ederim.
14 Mart

Ahmet'in Teşekkür Mesajı

Şikayetimizi gün içerisinde çözen DemirDöküm temsilcisi "Nuray" hanıma çok teşekkür ederiz. Sayesinde günlerce beklemekten kurtulduk. Şikayetimizden 4 saat sonra gelip yenisini taktılar. Böyle hızlı bir sonuç beklemiyorduk. İlk defa bu kadar hızlı geri dönüş yapan bir temsilci ile karşılaşıyoruz. Kendilerine tekrar teşekkür eder, iyi çalışmalar dileriz.
09 Mart

Altay'ın Teşekkür Mesajı

Firmanın Müşteri Şikayet Birimindeki Nuray Hanım ‘ a özellikle cidden teşekkürlerimi sunarım. Kendisine şikayetimiz yazılı olarak (mail ile) yansıdığı andan itibaren günde 3-4 defa arayarak ilgilenmesi çaba sarf etmesi cidden bütün memnuniyetsizliğimizi giderdi. DemirDöküm ‘ e ciddi bir bildirim de bulunmak isterim; bizleri 6 gündür mağdur eden, yalan yanlış bahaneler üreterek firmanızın kalitesini düşüren, diğer çalışanlarınızı toparlayın ve bence Nuray hanım tarafından bu samimiyetsiz ve lakayıt çalışanlarınıza ciddi bir eğitim verilsin. Tekrar teşekkürler Nuray hanım.
05 Mart
08 Ocak
Yorum Yap

Undefined
Teşekkür Mesajı

Avatar resmi 24 Okunma

Cevaplar

Ziyaretçi Yorumları