DemirDöküm Şofben Ana Kart Arızası

Yusuf Yusuf30 Temmuz 11:50

Garanti kapsamında olan DemirDöküm şofbenim çalışmıyor. Servis çağırdığımızda elektrik dalgalanmasından dolayı ana kartın yandığını bildirdi ve garanti ye girmediğini ücretle değiştireceğini bildirdi ben kullanıcı olarak ürüne hiçbir zarar vermemişim. Elektriğin voltajı nı nereden bilebilirim ki böyle bir saçmalık olabilir mi ücretli değiştirdim diyelim. Tekrar oldu ben kazandığımı şofbene mi yatıracağım. 

Madem böyle bir garanti saçmalığınız vardı. Neden yılların firması deyip en iyi marka deyip sizi tercih ettik. Neden yardımcı olmuyorsunuz ürünü alıp bitene kadar işiniz sonrasında müşterinizin yanında değilsiniz hakkımı her türlü mecrada arayacağım Tüketici Mahkemesi'ne gideceğim. Ben herhangi bir sıkıntı olmasın diye en iyi firma dediğim DemirDöküm alıyorum madem öyle gider en ucuz bir marka alırdım.

 Onların da garanti süresi en azından 2 yıl 20,30 liraya aldığımız bir gömleğin bile herhangi bir durumda satıcısı müşterisinin yanında bulunuyor. Siz yılların kurumsal bir firması olmanıza rağmen kullanıcı ile alakalı olmayan bir durumu kullanıcıya mal etmeye çalışıyorsunuz.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

DemirDöküm Logo DemirDöküm 30 Temmuz 19:48

Değerli Müşterimiz, Bizim için çok değerli olan görüş ve geri bildirimlerinizi ilettiğiniz için teşekkür ederiz. Müşteri Deneyimi Yetkilimiz, başvurunuzla ilgili en kısa sürede sizinle irtibata geçecektir. Süreç içerisinde sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz. Tüm başvurularınız için,Türkiye’nin her yerinden 0850 222 1 833 no’lu Müşteri İletişim Merkezimizi arayabilirsiniz. Saygılarımızla, DemirDöküm – Tüketici Deneyimi Yönetimi www.demirdokum.com.tr MIM – 0850 222 1 833

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler