10 Ekim
Yorum Yap
#11010714

DemirDöküm Servisten Memnun Değilim!

2 yıl önce DemirDöküm Nitron Plus marka kombi taktırdım. (Ankara Etimesgut Servisi) servis geldiğinde programlama ayarını yapmasını istedim fakat onun hiçbir işe yaramadığını söyledi ve çekti gitti. 2 yıl geçmek üzere ve kombimin garantisini 2 yıl uzattım ve 1 adet bakım aldım. Yine aynı servisten gelen arkadaş saat akşam 6 da geldi ve hem bakımını yapacaktı hem de programlama ayarını yapacaktı fakat programlama ayarının yapılmasının yarım saat süreceğini, elektrik kesildiğinde kombimin bütün ayarları sıfırladığını, hatta bu bölümün kombiyi çalışmaz hale getirdiğini bile söyledi ve 6-7 dakika gibi bir sürede kombi bakımı denilen ıslak bir bezle içinde elinin girdiği yerleri silip kompresörle içine hava tutma işlemini yaptı. Bir de sanırım içindeki kirli suyu musluk yardımıyla dışarı atılıp tekrar su verme işlemi yaptı.


Birinci olarak programlama özellikli kombi satıyorsanız neden ayarını ısrar etmeme rağmen yapmıyorsunuz ki şu an kullanmam gereken bir özellik.


İkincisi 6-7 dakikalık bu bakım denilen şey sadece bunlardan mı ibaret? Garanti yaptırırken bakım için verdiğim fazla ücret boşa mı gitti? Çünkü dışarıda yapan kişilerin parçaları söküp daha farklı bakım yaptıklarını görmeyen yoktur sanırım ki kandırıldığımı düşünüyorum.


Üçüncüsü eğer mesai saati bittiği için benim kombimin özelliği açılmayıp uyduruktan bir bakım yapılıyorsa neden daha rahat bir zamanda gelinmiyor?


Ayrıca telefonda özellikle ilk kullanımdaki ilgisizliklerinden dolayı Etimesgut değil de Sincan servisinin gelmesini istememe rağmen neden Etimesgut servisini gönderiyorsunuz? Bir daha bu servisin evime gelmesini istemiyorum.
İlgisizlik ve bilgisizlikten dolayı mağdur olduğumu düşünüyorum.

Nuri 1.224 Okunma

Cevaplar

  • Nuri'nin Teşekkür Mesajı12 Ekim

    Şikayetim üzerine 1-2 saat gibi kısa sürede geri dönen müşteri hizmetlerine ilgilerinden dolayı teşekkür ediyorum. Sorunumun giderilmesi için benimle büyük bir özveriyle sürekli iletişim halindeydiler. Ayrıca Sincan Adem Özsemiz servisinden gelen Hasan Hüseyin Bey'e de ilgisinden ve sorunlarımızı kolaylıkla gidermesinden dolayı teşekkür ederim.

  • DemirDöküm Temsilcisi10 Ekim

    Değerli Müşterimiz, Bizim için çok değerli olan görüş ve geri bildirimlerinizi ilettiğiniz için teşekkür ederiz. Müşteri Deneyimi Yetkilimiz, başvurunuzla ilgili en kısa sürede sizinle irtibata geçecektir. Süreç içerisinde sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz. Tüm başvurularınız için,Türkiye’nin her yerinden 0850 222 1 833 no’lu Müşteri İletişim Merkezimizi arayabilirsiniz. Saygılarımızla, DemirDöküm – Tüketici Deneyimi Yönetimi www.demirdokum.com.tr MIM – 0850 222 1 833

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler