Cevaplar

profile-icon Olcay 09 Eylül 13:32

Yaklaşık 15 gün beni mağdur ettikten sonra Vaillant marka bir anakartı benim şohpenime taktılar ve sorun giderildi. Tekirdağ Çorlu DemirDöküm servisimde ki Soner bey'e teşekkürler.

profile-icon Olcay 01 Eylül 16:08

0850 222 1833 numaralı numaradan bir çok kez şikayet açtık ve talep de bulunduk ancak Herhangi bir ilerleme olmadı robotlar dışında hazır metin haricinde bir cevap bekliyorum.

DemirDöküm Logo DemirDöküm 01 Eylül 15:31

Değerli Müşterimiz, Bizim için çok değerli olan görüş ve geri bildirimlerinizi ilettiğiniz için teşekkür ederiz. Müşteri Deneyimi Yetkilimiz, başvurunuzla ilgili en kısa sürede sizinle irtibata geçecektir. Süreç içerisinde sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz. Tüm başvurularınız için,Türkiye’nin her yerinden 0850 222 1 833 no’lu Müşteri İletişim Merkezimizi arayabilirsiniz. Saygılarımızla, DemirDöküm – Tüketici Deneyimi Yönetimi www.demirdokum.com.tr MIM – 0850 222 1 833

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Olcay 06 Eylül 20:02  

    Aynen benimde durum aynı olacak bunlar yeni nesil diye bu kombiyi piyasaya sürmüşler ama parçaları piyasada yok ve insanları mağdur ediyorlar. Bir an önce bu model için yeek parça sorununu çözmeleri lazım.

  • profile-icon Ufuk 06 Eylül 17:15  

    Aynı modeli aldım 3 aydır serviste duruyor cihazım defalarca her yeri aradım Ayvalık DemirDöküm servisi hakanbey onu da devamlı arıyorum parça bekliyorum diyor bende ne yapayım her yeri arıyorum yakında şofbeni de alıp DemirDöküm merkezinin önünde yakı

    • 1Destekçi

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler