Huawei Bayiden Alınan Telefonumuzun Garanti Kapsamında Olmadığını Öğrendik!

Basak Basak4 hafta önce

Kendime Huawei Mate 20 Lite üründen memnun kalıp eşime de aynısını aldık ben vatandan eşimde yerine yakın bir telefoncudan aldı. Benim ve eşimin telefonunda hayalet ekran sorunu batarya şişmesi ve bu şişmeden dolayı arka kısımda ayrılma oluştu. Vatandan aldığım ürün hemen tamir edilip teslim edildi. Fakat eşimin telefonunu Huawei tamir edemeyeceğini yurt dışı malı olduğunu aldığımız yere götürmemizi söyledi. 

Denileni yaptık bir aya yakın bekledik ve sonuç olarak kullanıcı hatası olarak geri gönderildi. Ben böyle saçmalık ilk defa görüyorum kullanıcı hatası olup olmadığına kim karar veriyor Huawei kendi ürününün arkasında nasıl durmaz? 

Mahkeme yoluna başvurmak zorunda bırakıldık. Defalarca aradık yardımcı olunmasını istedik ama ürünlerinin arkasında durmadılar. Yurt dışı malı deyip bizi mağdur ettiler ürün satılırken kimse bize bundan bahsetmedi.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Basak 3 hafta önce

Biz kasayı yenileyin komple değiştirin demedik zaten. Arka kasanın ayrılmasının sebebi pil şişmesi pil şiştiği için baskı yapıp ayırdı bizim şikayetimiz buydu ve hayalet ekran problemiydi. Eşimin aynı model Huawei Mavi bahçeye verdiğim telefonunda kenarlarında vuruk ve çizikler mevcuttu pil şişmesinin kendilerinden kaynaklı olduğu için hiç düşürmüşsünüz sebep olmuşsunuz gibi basit cümleler kurmadan tamirini gerçekleştirdiler. Müşteri memnuniyeti önceliğiniz olmalı. Kullanım hatası demek çok kolay 1bucuk yıldır kullanılan telefonun vuruk ve çiziksiz olması imkansızdır zaten siz işi kendi işinize gelen şekilde çok güzel hata uydurup kullanıcı hatası diyebiliyorsunuz kalitenizi kendiniz belirliyorsunuz. Biz daha telefonu aldığımız yere götürdüğümüzde onaylamazlar bunu pil şişmesi kullanıcı hatası dendi herkes prof maşallah. Bu yazının okuyucuları asla ve asla telefonlarınızı güvenmediğiniz bilmediğiniz yerden almayın Vatan Teknosa vb... Kurumsal hakkıyla işini yapan yerlerden alınız. Biz farkı yaşadık gördük muhatabınız kurumsal müşterisine ilgili kişiler olmalı. Eşimin tamirat belgesi değişen parçaları mevcut çiziklerine kadar ekteki belgede görebilirsiniz. Arka kapakta soyulma dediği benim telefonumdaki fotoğraftaki ayrılması gibiydi. Bu arada talep etmediğimiz halde çizik sebebiyle ekranını bile değiştirip verdiler yan kasa arka kapak ekran hepsi değiştirildi kurumsallık budur paranızı çöpe atmayın.

Delta Teknik Servis Logo Delta Teknik Servis 4 hafta önce

Merhaba Başak Hanım, Gerekli kontrolleri sağladığımızda cihazın darbeye maruz kaldığı cihazın arka kapağı, batarya ve ekranının zarar gördüğü tespit edilmiştir. Garanti şartlarında açıkça belirtildiği üzere cihazın kullanım kaynaklı zarar görmesi durumunda cihaz garanti dışı değerlendirilmektedir. Cihazın garanti dışı değerlendirilmesi neticesinde tarafınıza ücretli onarım teklifi sunulmuş onay vermemeniz doğrultusunda cihaz tarafınıza onarımsız şekilde iade edilmiştir. Cihazınıza ait görseller incelemeniz üzere ektedir. Saygılarımızla, Delta Servis.

np_image6 Ekli Görsel Var
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler