sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Huawei 30 Lite Batarya Kabarması Ve Arka Kapağın Açılması

Erdoğan Erdoğan19 Ekim 17:58

GittiGidiyor e. Ticaret sitesinden (Doğansan Bilişim Teknolojileri Mağazası) 11 ay önce satın aldım. Şarj sorunu olmaya başlamıştı.%40- 50 şarjdayken birden bitiyor ve telefon kapanıyordu. Sarja takıyorum birden%50-70 gibi dolu gözüküyordu. En son sarja takıp e gideceğim zaman telefonun kapağı ayrı görünce mağazayı aradığımda Delta Teknik servisin telefonunu vererek teknik yardım almamı söyledi.

Kargoya vermeden kapağın niçin açık olduğunu kapağı kapatma konusunda kargoya yakın bir teknik servise sorduğumda telefonun bataryasının kabardığını bu yüzden kapakların attığını söyleyince olduğu gibi, orijinal kutusuna koyup servise yolladım. 

Gelen cevap kullanıcı hatası, garanti kapsamından çıkarılmıştır. Cevabı geldi. Ayrıca tamir için Ankara dışındaki bir servise yönlendirileceğini bilsem hiç almazdım. Şimdi Tüketici Hakem Heyetinde başvuracağım (6 -12 ay sürüyormuş başvuru sürecine cevap). Daha önce kızıma Huawei 20 Lite kızıma almıştım. Bir daha yeni alacağım telefon olarak asla Huawei markasını tercih etmeyeceğim. Marka olarak teknik servislerini kontrol etmelerini tavsiye ederim, teknik destek zayıf.

empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

profile-icon Erdoğan 23 Ekim 13:11

Telefon arızam ile ilgili birkaç teknik servise sordum;telefon kapaklarının açılması batarya şişmesinden kaynaklandığını söylediler. Anlaşılan garantili telefonuma ithalatçı ya da teknik servis çözüm bulamayacağı için Tüketici Hakem Heyetine başvurdum. Bir daha ithalat garantili ve teknik servisin yaygın olmadığı bir cihazı asla almam.

Delta Teknik Servis Logo Delta Teknik Servis 20 Ekim 11:34

Merhaba Erdoğan Bey, Cihazınıza yapılan teknik incelemeler neticesinde cihazın darbeye/baskıya maruz kaldığı kasasının yamuk, yamukluk kaynaklı bataryanın şiş ve anakartının zarar gördüğü tespit edilmiştir. Garanti şartlarında açıkça belirtildiği üzere cihazın kullanım kaynaklı zarar görmesi durumunda cihaz garanti dışı değerlendirilmektedir. Cihazınızın garanti dışı değerlendirilmesi doğrultusunda servis noktasında sizlere yalnızca ücretli onarım prosedürü dahilinde yardımcı olabilmekteyiz. Cihazınızın sağlıklı ve ekonomik onarımının mümkün olmamasından kaynaklı tarafınıza cihaz bedeli teklifi sunulmuştur. Tarafınıza sunulan teklifi onaylamamanıza istinaden cihaz onarımsız bir şekilde tarafınıza yönlendirilmiştir. Cihazınıza ait görseller incelemeniz üzere ektedir. Saygılarımızla, Delta Servis.

np_image4 Ekli Görsel Var
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler