Delta Teknik Servis ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Mubet'in şikayet sonucundan memnuniyeti

         
  • profile
  • profile
2 Destekçi
  1 Yorum

Delta Teknik Servis Xiaomi Robot Arıza Yapılmadan Geri Gönderilmiş

1.686görüntüleme
Mubet
Mubet 01 Kasım 2020 23:12
ÇözüldüÇözüldü
Mubet'in Teşekkür Mesajı
“2. Kez gönderimde servis daha ilgili hareket etti. Sevgi hanim direk ilgilendi. Sorunum çözüldü ve cihaz tarafıma ulaştı. Teşekkürler.”

1 ay önce satın aldığım Xiaomi Vacuum mop robotumuz şarj istasyonuna gitmediği için garanti kapsamında delta servise gönderildi. Servis 10 gün sonra hiçbir bilgi vermeden cihazın arızası yapıldı mı? Yapıldıysa nedir? Veya siz niçin bu cihazı bize gönderdiniz biz bir sorun göremedik? Gibi bir telefon görüşmesi yapmadan cihazı geri göndermiş. Cihaza hiçbir işlem yapılmamış. Üstelik cihaz kutusuna 1 sayfa arızayı açıklayan mektup koydum. Servis formunda müşteri şikayeti genel bakım yazılmış. Arıza aynen devam ediyor. Servis kağıdına bakım yapıldı yazılmış. Biz 10 günlük bir cihazı bakım için neden servise gönderelim.? Kargoda zaten cihazın hasar görme riski var. Bu cihazların bakıma ihtiyacı da yok. Böyle saçma bir açıklama kağıdıyla cihazı neden bize iade gönderdiniz? Arasaydınız arızayı açıklardık. Boşu boşuna ben 2. Kez kargo riski alarak cihazı tekrar servise göndermek zorunda bırakıldım. Bu hiç kurumsal düzgün bir serviste olmaması gereken bir durum.

Delta Teknik Servis Logo
Delta Teknik Servis03 Kasım 2020 12:47

Merhaba Mübet Hanım, Konu ile alakalı ilgili birimlerimiz detaylı bilgi ve yapılacak işlem hakkında sizinle görüşme sağlamış ve çözüm sürecimiz başlatılmıştır.Anlayışınız için teşekkür eder iyi günler dileriz. Saygılarımızla, Delta Servis.

Mubet
Mubet24 Kasım 2020 02:10

2. Kez gönderimde servis daha ilgili hareket etti. Sevgi hanim direk ilgilendi. Sorunum çözüldü ve cihaz tarafıma ulaştı. Teşekkürler.

  • profile
  • profile
2 Destekçi
  1 Yorum

1 Yorum

Nagihan
Nagihan23 Kasım 2020 18:28
 

Acaba şarj sorununuz düzeldi mi tekrar servise gönderdikten sonra, bende farklı bir teknik serviste aynı sorunu yaşadım ve Tüketici Hakem Heyeti'ne başvurdum sonuç bekliyorum

 1
Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler