Delta Teknik Servis Telefona Kendileri Zarar Verip Suçu Kullanıcıya Atıyorlar.

Yusuf Yusuf05 Ekim 19:24

11.11.2019 tarihinde N11 sitesinde Xiaomi mi9 t telefon aldım. Aldığım ilk günden dokunmatiğinden arıza vardı ekran kendi kendine başka programlara giriyordu yalnız başta bunu günde birkaç defa yapınca garantiye göndermek ile uğraşmak istemedik. Sonralarda bu sıkıntı daha da artınca garantiye gönderdik. Bugün beni arayıp telefonunuz darbe almış diyerek bahaneler söylediler telefonunuzun yan tarafında darbe almış dediler. 

Telefonu aldığımız günden beri kılıfı ile kullandık yandan darbe alması imkansız kendi elleri ile muhtemelen telefonun yan tarafına tornavida ucu gibi bir şeyle zarar vermişler. 

Bizden ekran değişim için 1500 TL para istediler. Telefonu garantiye göndermeden önce resimlerini çektim yan tarafında öyle bir hasar yoktu bu arıza bir an önce giderilmezse mahkemeye her türlü tazminat davası açacağım. Milleti mağdur edemezsiniz. Deltanın yorumlarını okudum herkese aynı bahaneleri sunmuşlar böyle büyük bir firmanın bu yaptığına yazıklar olsun diyorum.

Cevaplar

Delta Teknik Servis Logo Delta Teknik Servis 07 Ekim 11:02

Merhaba Yusuf Bey, Gerekli kontrolleri sağladığımızda cihazın servis noktasına kamera ve ekran arızası ile yönlendirildiği görüntülenmektedir. Cihaz kayıt işlemleri esnasında fiziki olarak tespit edilen tüm durumlar servis formunda beyan edilmektedir. Cihazlar inceleme aşamasında ekspertiz birimi yetkilileri ile kontrol edilir ve cihazda kullanım kaynaklı bir durum olmasında kullanıcılarımıza bilgi verilir. Kayıt ve onarım esnasında bütün işlemler kamera kaydı altında yapılır ve giriş resimleri sizlerin de kontrol edebilmesi için internet sitemize yüklenir. Ürününüzün fiziki durumuna ait detaylı bilgi servis formunda açıkça yazılmaktadır. Ürünün fiziki durumu; ekranda kılcal çizikler var ana kamera çerçevesinde küçük darbeler var ibareleriyle açıkça beyan edilmiştir. Garanti şartlarında açıkça belirtildiği üzere cihazın kullanım kaynaklı zarar görmesi ve darbeye maruz kalması cihazı garanti dışı bırakan unsurlardır. Cihazın garanti dışı değerlendirilmesine istinaden ve kasa ile alakalı destek talebinize istinaden tarafınıza ücretli onarım teklifi sunulmuştur. Tarafınıza sunulan ücretli onarım teklifini onaylamamanıza istinaden cihaz onarımsız şekilde tarafınıza yönlendirilmiştir. Cihazınıza ait görseller incelemeniz üzere ektedir. Saygılarımızla, Delta Servis.

np_image1 Ekli Görsel Var
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler