Toplam çözüm sayısı
..
Delta Teknik Servis ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
  • profile
  • profile
3 Destekçi
  1 Yorum

Delta Teknik Servis Tekrarlanan Arıza Ve Yedek Cihaz

1.194görüntüleme
Burak
Burak 30 Aralık 2020 17:39
Delta Teknik Servis Tekrarlanan Arıza Ve Yedek Cihaz

Cihazımı ilk gönderdiğimde ekran değişim masrafının benim tarafımdan karşılanması gerektiğini belirten ve bir miktar telefon trafiği sonrasında teknisyenlerinin kronik arızanın garanti kapsamında olduğunu kabul etmesine müteakip 1,5 ay sonra "bir defaya mahsus ekran değişim yapıldı" ibaresiyle ilettikleri cihazımı 5.defa ekran arızasından dolayı servise gönderiyorum, belki de kasa üzerinde 1 parçayı (ekran çıtası veya çerçeve) fazladan değiştirerek 5 ekran paneli masrafından kurtulmak, ancak her seferinde müşterilerini süründürmekten keyif aldıklarını düşünmeye başladım. 

Son gönderimimde (evden çalışma sürecinde) yetersiz kalan yedek cihazım 10 günü geçmesine müteakip yedek cihaz talebi yaptım ancak 13 iş günü sonra müşteri hizmetlerinin aktardığı bilgi cihazınız tamir olmak üzere olduğu için gönderim yapmadık demek oluyor.

Gelişme
Gelişme

05 Ocak 18:56

Delta Servis markası güvenilmez uzak durun,

Firma hasarlayarak gönderdiği cihazımı incelemek için servise iletmemi istiyor, web sitelerinde belirtildiği üzere bu süreçte kullanabileceğim bir cihaz talep ettiğimde de cihazın serviste 10 gün geçirmiş olması gerektiğini belirtiyorlar, tamir edemediğiniz veya hasarladığınız cihazı yollamayın, ayrıca müşteri temsilcilerinin profesyonelliği ve markanızın kurumsallığını sorgulanmalı, Delta Servis markası güvenilmezliğini tekrar tekrar kanıtlıyor...

Delta Teknik Servis Logo
Delta Teknik Servis11 Ocak 10:05

Merhaba Konu ile alakalı ilgili birimlerimiz detaylı bilgi ve yapılacak işlem hakkında sizinle görüşme sağlamış ve çözüm sürecimiz başlatılmıştır. Yedek cihaz hizmetimiz yapılacak servis kaydının 10. iş günü başlamaktadır. Ürünü servis noktasına yönlendirmeniz doğrultusunda tarafınıza destek olunacaktır. Saygılarımızla, Delta Servis.

Burak
Burak11 Ocak 10:10

Telefon görüşmemizde de belirttiğim üzere konuya yaklaşımınız hiç yapıcı değil, cihazıma sizin verdiğiniz hasarın onarımı için, cihazı tekrar gönderiyorum ve sizin hatanız yüzünden bir süre daha cihazsız kalacağım... Müşteri memnuniyeti yaklaşımınızı ve hizmet kalitenizi geliştirmeniz gerekli.

  • profile
  • profile
  • profile
3 Destekçi
  1 Yorum

1 Yorum

Burak
Burak31 Aralık 2020 18:34
 
Delta Teknik Servis Tekrarlanan Arıza Ve Yedek Cihaz

Cihazımı bugün (31/12/21) teslim aldım ancak alt taraftaki vida yerinde kasayı çatlak olarak geldi, müşteri temsilcisi ile görüştüğümde mail iletmem talep edildi, mailimi ilettim bekliyorum, bakalım görelim sonucu ne olacak.

 2
Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler