Delta Teknik Servis Su Kaçmış Bahanesi

Mehmet Mehmet05 Ekim 14:45

Samsung m30 cep telefonu aldım. Telefonu aldıktan sonra 2 ay geçmeden 2 parçadan oluşan şarjı bozuldu. Daha sonrada beni arayanlar ulaşamadıklarını 3. 4. Aramada ulaştıklarını söylemeye başladılar. Arama yaparken de armalarda zaman zaman "şebeke sorunu, ağda kayıtlı değil" sorunu vermeye başladı. Telefonu açıp kapayınca düzeliyordu. Son 1 ayda bu sıkıntılar arttı ve en son hiç arayamaz oldum. Yani sorun giderek arttı ve en son telefon kullanılamaz duruma geldi. Bu arada 3 ayda bir, sorununun operatörde olduğunu düşünerek operatör değiştirdim. Meğer sorun operatörde değil telefondaymış. Telefonun bozuk olduğunu anlayınca garanti kapsamında olduğu için Delta servisine gönderdim. Delta Servis'in Ankara'daki şubesi kapalı olduğu için kargo ile İstanbul'a gönderdim. 10 gün sonra aradılar. 

Telefonda oksitlenme var su kaçmış, garanti kapsamında değil ana kart değişecek 1.550 TL dediler Yani 1700 TL'ye aldığım telefon için 1550 TL masraf çıkardılar. Telefonu sadece ben kullandım. Telefona su kaçmadı. Kaldı ki telefondaki sorun aşama aşama arttı. Bunları da yazılı olarak Delta Servis'ine bildirmiştim. Sorun su kaçmasından olsa telefondaki sorun niçin aşama aşama artsın. Her bozulan telefona oksitlenme var, su kaçmış, garanti kapsamı dışında diye yanıtlarsanız, garantinin veya delta servisin ne anlamı var. Bu şekilde açıklamayı dahi okumadan sorunu su kaçmışa bağlamak ne kadar kolay bir karar değil mi? Bu şekilde cevap vereceklerini bilsem en yakın, sıradan bir teknik servise götürür, daha az maliyetle ve daha az zaman kaybıyla yaptırırdım. Hem de daha güvenilir olurdu. 

Bu cevabı veren servisin ürünü aldığı gibi sağlam eksiksiz teslim edeceğinden de şüpheliyim. Yani ürünün delta garantili ise Delta Servis'e göndermenin bir anlamı olmadığını öğrenmiş oldum. Yine de ürüne su kaçmadığını ispatlamam veya sorunun su kaçmasından kaynaklanmadığını, telefonun baştan beri sorunlu olduğunu ispatlamam zor olsa da yine de gerekli yerlere şikayetimi ileteceğim. Samsung ve Delta Servis ile ilgili şikayetçi olacağım.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Mehmet 09 Ekim 22:36

Cevaba eklediğiniz görseller benim telefonuma ait değil, ayrıca 4 gün önce telefonun 72 saat (3 gün) içinde kargoya verileceği söylendi. 4 gün geçti hala telegonun kargoya verildğine veya kargoda olduğuna dair bir bilgi yok. Yani telefonun akıbeti de belirsiz.

profile-icon Mehmet 08 Ekim 11:19

Tam da beklediğim gibi size yakışan cevabı verdiniz. O zaman size gelen her telefona biz tüketicinin nasıl kullandığını bilemeyiz şeklinde cevap verip içerisinde de ufak bir oksitlenme varsa her sorunu su kaçmış ondandır bahanesini uydurup sorumluluğu üzerinizden atıyorsunuz. Ben telefonu aldığım ilk andan beri şebeke sorunu olduğunu, bu sorunun giderek arttığını anlatıyorum, devamında ikiparçadan oluşan şarzında 2ay ggeçmeden bozulduğunu belirtiyorum siz durumu nasıl su kaçmasına bağlar garanti kapsamı dışında tutarız onun çabasındasınız. Akıl var mantık var sorun su kaçmasından olsa telefon niye ilk alındığı günden itibaren gün ve gün artan şebeke sorunu versin. Nasıl bir hizmet verdiğinizi ve hakkınızda niçin bu kadar çok şikayet olduğunu anlamış oldum. Keşke garantili diye ürünü kargoyla size göndermeseydim. En yakın sıradan bir servise götürsem hem vakit kaybım olmazdı hem de sizin gibi 1.700,00 TL'ye aldığım telefona 1.550,00 TL masraf çıkarmazdı.

Delta Teknik Servis Logo Delta Teknik Servis 06 Ekim 15:14

Merhaba Mehmet Bey, Gerekli kontrolleri sağladığımızda cihazınızın servis noktasına; şarj olmuyor ve arama sorunları nedeni ile yönlendirildiği görüntülenmektedir. Firmamız teknik servis hizmeti vermekte olup ürünün son halini incelemek ve üründe kullanıcı hatası var ise bunu tespit etmek ve tarafınıza bildirmekle yükümlüdür. Ürünlerin kullanıcılar tarafından nasıl ve ne şekilde kullandığını tahmin etmemiz mümkün değildir. Cihazınıza yapılan teknik incelemeler neticesinde şarj soketinin ve anakartının sıvıya maruz kaldığı tespit edilmiştir. Garanti şartlarında açıkça belirtildiği üzere cihazın sıvıya maruz kalmış olması ve kullanım kaynaklı zarar görmüş olması cihazı garanti dışı bırakan unsurlardandır. Cihazınızın garanti dışı değerlendirilmesi durumunda tarafınıza ücretli onarım teklifi sunulmuş olup onay vermemenize istinaden cihaz onarımsız tarafınıza yönlendirilmiştir. Cihazınıza ait görseller incelemeniz üzere ektedir. Saygılarımızla, Delta Servis.

np_image3 Ekli Görsel Var
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler