Delta Teknik Servis  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
  • profile
2 Destekçi
  1 Yorum

Delta Teknik Servis Pişmanlığı

1.921görüntüleme
Tunahan
Tunahan 11 Kasım 2020 01:33

Xiaomi A2 Lite 4/64gb telefonumu ithalatçı Delta garantili olarak aldım telefonu 30.10.2020 tarihinde ekrandaki beyazlıklar ve açma kapama tuşu sorunu için garantiye gönderdim. 

Delta Teknik Servis'i bana 3 gün sonra dönüp faturası yok garantisi bitmiş halbuki daha 1 ay garantisi mevcut faturayı email olarak atınca anladılar 10gün geçti bir işlem yapmadılar sonra şarj soketinin fotoğrafı çekmişler oksit var su teması var vesaire diyerek garanti dışı diye beni arıyorlar dedim 2 seneye yakın telefon, nemli hava oksit yapması normal, neymiş efendim kullanıcı oksit yapmasını engellemesi gerekiyormuş. 

Ben telefonu ekran diye gönderiyorum adamlar garantiden çıkarmak için ellerinden geleni yapıyorlar.

Delta Teknik Servis Logo
Delta Teknik Servis11 Kasım 2020 17:04

Merhaba Tunahan Bey, Firmamız ürünlerin üreticisi, ithalatçısı yada satıcısı değildir. Sistemlerimizde cihazların ithalat tarihleri bulunmaktadır. Fatura olmaması durumunda kullanıcılarımıza bu bilgi aktarılır ve fatura var ise işlemleri ' Garanti Devam Ediyor ' prosedürü dahilinde başlamaktadır. Cihazı servis noktasına yönlendirirken yazmış olduğunuz arıza bildirim formunu tekrar ekte sizler için paylaşıyoruz. Cihazınıza yapılan teknik incelemeler neticesinde cihazın kamera lensinin kırık, şarj soketinin sıvıya maruz kaldığı, kasasının yoğun darbeye ve baskıya maruz kaldığı tespit edilmiştir. Garanti şartlarında açıkça belirtildiği üzere cihazın sıvıya, darbeye maruz kalması ve kullanım esnasında zarar görmesi cihazı garanti dışı bırakan unsurlardandır. Cihazınızın garanti dışı değerlendirilmesine istinaden tarafınıza tüm detaylar ve ücretli onarım teklifi aktarılmıştır. Tarafınıza iletilen ücretli onarım teklifini onaylamamanız doğrultusunda cihaz onarımsız bir şekilde tarafınıza 11/11/2020 tarihinde yönlendirilmiştir. Cihazınıza ait arıza bildirim formu ve ekspertiz görselleri ekte bilgilerinize sunulmuştur. Saygılarımızla, Delta Servis.

Tunahan
Tunahan21 Kasım 2020 21:55

Ben telefonu ekran sorunu için gönderdim şarj soketi ne alaka beni mağdur rttiniz

  • profile
  • profile
2 Destekçi
  1 Yorum

1 Yorum

Muzaffer
Muzaffer13 Kasım 2020 17:11
 

Yahu yine mi aynı şey. Şarj soketi sıvı teması hep aynı

Yorum yazabilmek için ya da .

Benzer Şikayetler