Delta Teknik Servis ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
  • profile
  • profile
4 Destekçi

Delta Teknik Servis Her Zamanki Gibi Ek Ücret Talebi

1.491görüntüleme
Muzaffer
Muzaffer 13 Kasım 2020 16:09

11.11.2020 tarihinde elinize ulaşmış 525150 form numarası ile servis kaydı yapılmış olan Pocophone f1 marka cihazın hayalet ekran (ghostscreen) ve batarya problemi vardır. 13.11.2020 tarih 15:30 saatinde Delta Servis tarafıma dönüş sağlamış ve hiçbir şarj problemi olmayan telefonumun şarj soketinde sıvı teması olduğunu beyan ederek 400 kusur lira servis ücreti talep ettiler. Kendilerine şarj veya soketiyle ilgili problemim olmadığını ve asıl problemlerimi belirttim. Cihaz içi açılmış ve soketteki oksitlenmeden ötürü "soketinde sıvı teması olduğunu" söylüyorsunuz ve piyasada elli liraya bulunabilecek bir parça için 400 kusur lira talep ediyorsunuz, ki telefonun çalışmasını etkileyen bir problemde yok. Telefonumdaki şikayetlerimi belirttim farklı bir şikayetim yok. Garantisinin dolmasına 1 aydan daha kısa bir süre kaldığının farkındayım, ilgili mevzuatlara hakimim ve tamirde geçen sürenin garanti süresine eklendiğinin de farkındayım. Ben kaç arkadaşıma bu parayı önce ödetip sonra THH kararı ile geri aldırdım. İnsanları uğraştırmaktan vazgeçin.

Muzaffer
Muzaffer13 Kasım 2020 17:24

Resme bakar mısınız burada sıvı teması varmış. Pandemi sürecinde kolonya ile aynı çantada bulunduğundan dolayı biraz oksitlenmiş o kadar çalışmasına etkileyen bir durum yok.

Delta Teknik Servis Logo
Delta Teknik Servis13 Kasım 2020 17:58

Merhaba Muzaffer Bey, Öncelikle yaşanan arızalar nedeni ile telefonu servise yönlendirdiğinizi hatırlatmak isteriz. Cihazınıza ait gerekli kontrolleri sağladığımızda ise cihazın servis noktasına ekran sorunu, batarya sorunu, kamera sorunu ve arka kapak sorunları nedeni ile yönlendirdiğiniz görüntülenmektedir. Cihazınıza yapılan teknik incelemeler cihazın şarj soketinin sıvıya maruz kaldığı ve fiziksel olarak kontrollerini sağlayabildiğimiz arka kapak değişim talebinize istinaden tarafınıza ücretli onarım teklifi sunulmuştur. Garanti şartlarında cihazın sıvıya maruz kalması durumunda garanti dışı bırakılacak olduğu açıkça belirtilmektedir. Tarafınıza sunulan ücretli onarım teklifi onaylanmadığından cihaz tarafınıza onarımsız şekilde teslim edilecektir. Cihazınıza ait görseller ekte bilgilerinize sunulmuştur. Saygılarımızla, Delta servis.

Muzaffer
Muzaffer13 Kasım 2020 18:07

Formunuzda yer alan özel istek bölümünüze yazdım (şart değil yani). Sıvı temasına gelince herkese aynı şeyleri söylüyorsunuz buradaki şikayetlerden bu belli oluyor zaten, ayrıca öyle bir durum olmadı. Göndereceğiniz evraklarla THH'ye başvurup bilir kişiye yönlendirildiğinde size ispatlayacağım sıvı teması olmadığını. Garanti şartlarının farkındayım sıvı teması olmadığı için benim İçim rahat. Durumun cihazın çalışmasına etki etmediğide bir gerçek.

  • profile
  • profile
  • profile
4 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler