sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Delta Teknik Servis Gönderilen Ürünü Kaybettiler

Hüseyin Hüseyin28 Eylül 14:48

Samsung A30 cihazımın Kamerası arızalandı ve Delta Servis garantisinde olduğu için telefon ile irtibata geçtim ve ürünü garanti belgesi varsa orijinal kutusu ve kutu içeriği ile Manisa servisimize gönderilmesi yönünde yönlendirdiler. 

Bende orijinal kutusu içine şarj cihazı kulaklık ve garanti belgesini koyarak gönderdim. Ürün 1 ayı aşkın süre sonunda Delta Servis yazılı bir kutu içinde kargo ödemeli olarak tarafıma gönderildi. Hemen servisi arayıp eksik olan ürünlerin olduğunu bildirdiğimde bakarız size geri dönüş sağlarız bize kutusu gelmedi diye cevaplar verildi.

Gelişme :

21 Ekim 18:56

Samsung marka telefonumda kamera odaklama sorunu için 2 ay önce gönderdim 1 ay sonra kamera değişti dediler telefon geldi kamera aynı arızalı. Tekrar gönderdim yine arıza giderildi test ediyorum diye telefon açıp sonra gönderdiler yine aynı hatta bu sefer kamera görüntüsünde kara leke var. Denecek bir şey bulamıyorum. Video ekledim arıza giderilmediğine dair.

np_image1 Ekli Görsel Var
  • - Görüntüleme
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

profile-icon Hüseyin 30 Eylül 13:56

Yaşadığım sorun Manisa servisi olmasına rağmen sanırım merkez servisleri olan İstanbul'dan hemen tarafıma iletişime geçerek mağduriyetim giderildi. Ayrıca özür mahiyetinde gönderilen hediyeden dolayı da teşekkür ediyorum.

Delta Teknik Servis Logo Delta Teknik Servis 28 Eylül 15:01

Merhaba Hüseyin Bey, Konu ile alakalı ilgili birimlerimiz detaylı bilgi ve yapılacak işlem hakkında sizinle görüşme sağlamış ve çözüm sürecimiz başlatılmıştır. Anlayışınız için teşekkür eder iyi günler dileriz. Saygılarımızla, Delta Teknik Servis.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler