sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Delta Teknik Servis Garantisi Devam Eden Cihazın Tamiri İçin Ücret İstendi!

Rahime Rahime23 Temmuz 17:38

Samsung marka Galaxy Note Fan Edition model cep telefonumun garantisi 05 Eylül 2020 tarihine kadar devam etmektedir. Ghost Screen (Hayalet Ekran) diye adlandırılan sorun sebebiyle telefonumu İthalatçı Garantisi (2 yıl) altında yetkili ithalatçı firmaya (Delta Servis) 07.07.2020 tarihinde gönderdim. 17.07.2020 tarihinde telefonla arayarak geri dönüş yapan ithalatçı firma, sorunun, telefonuma 3. Nesil uygulama (Instagram) yüklemiş olmamdan kaynaklandığını ve dolayısıyla sorunun kullanıcıdan kaynaklandığı gerekçesiyle garanti kapsamında tamirin mümkün olmadığını, 1.600 TL bedel ödemem karşılığında ekran değişiminin yapılabileceği bilgisini aktarmıştır. İnternet üzerinden yaptığım araştırmada, teknik olarak, Ghost Screen (Hayalet Ekran) sorununun ekran ışığının uzun süre yüksek parlaklıkta açık olması sebebiyle ekranda kalıcı izlerin ortaya çıkmasıyla meydana geldiğini öğrenmiş olmakla birlikte; cihazın kullanım kılavuzunda, cihazın bu şekilde (yüksek parlaklık ayarında) kullanılmaması gerektiği ile ilgili herhangi bir bilgi yer almamaktadır. Dolayısıyla bu sorunun kullanıcılar tarafından cihaza yüklenen 3. Nesil uygulamalardan kaynaklanmadığını, telefon ekranında herhangi bir arayüz görüntüsü açık haldeyken de bu sorunun olabileceğini öğrenmiş bulunmaktayım. İnternet üzerinden yaptığım araştırmada, benzer sorunu yaşayan kullanıcıların paylaştığı hayalet ekran görsellerinde; SMS ekranı, Ayarlar ekranı gibi cihazın kendi arayüzlerine ait silüet örnekleri de görülebilmektedir. Kaldı ki, “Instagram” adıyla bilinen uygulama, dünya çapında kullanıcılar tarafından en çok yüklenen 5. Uygulama olup, cihazın kullanım kılavuzunda; cihaza, kendinde yüklü uygulamalar haricinde başka bir uygulama yüklenmemesi gerektiği ile ilgili bir uyarı ya da öneri bilgisinin yer almadığını da belirtmek isterim. Ayrıca cihazı Türkiye’de satışa sunan yetkili ithalatçı Delta Servis ile ilgili internette çok sayıda şikayet kaydı oluşturulmuş olması, memnuniyet oranının 5 üzerinden 2,5 ve şikayet çözülme oranının %26 olması; bununla birlikte firma için açılan 4893 şikayet kaydının 2663 tanesinin garanti kapsamı ile ilgili olması hususları da firmanın, garanti şartlarından yararlanma hakkımı özellikle yok saydığının bir göstergesidir.

  • - Görüntüleme
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

profile-icon Rahime 24 Temmuz 17:22

"Günlük ortalama 300 cihazın onarım işlemlerinin gerçekleştiği bir firma olarak günde 2-3 şikayet alıyor olmamız ve bu şikayetlerin garanti dışı değerlendirmeden kaynaklı olması gayet olağan bir durumdur." Bu ifade yanıltıcı ve hedeften saptırıcı bir ifadedir. Günde 2-3 şikayeti normal karşılayabilirsiniz, bu sizin CRM e bakış açınızı gösterir. Ama garanti kapsamıyla ilgili sergilediğiniz olumsuz ve haksız tutuma dair, benim haklı olduğumu kanıtlayan en büyük gösterge, hakkınızda açılan 5000 e yakın şikayetin yaklaşık %50 sinden fazlasının garanti kapsamıyla ilgili olmasıdır. Cihazıma sizin zarar vermiş olduğunuz hususunda kanıt sunamadığım için buradaki hata payı maalesef bana aittir. Cihazımı size göndermeden önce fotoğraflarını çekmeliydim. Özetle, haklarımı aramaya yasal mecrada devam edeceğim.

Delta Teknik Servis Logo Delta Teknik Servis 24 Temmuz 16:53

Merhaba Rahime Hanım, Cihazınız ile ilgili yapılan teknik incelemeler neticesinde kullanımdan kaynaklı olarak ekranda 3. parti uygulama kaldığı tespit edilmiştir. Üçüncü parti uygulama, uygulamayı çalıştıran cihazın üreticisi olmayan bir geliştirici tarafından üretilmiş uygulama anlamına gelmektir. Cihazın aşırı ısınması ve şarjda iken kullanım sağlanması durumunda da hayalet ekran oluşmaktadır. Cihazınız garanti kapsamı dışında değerlendirilerek ücretli onarımı mümkündür. Bulunmuş olduğumuz konum gereği kullanıcılarımızla yalnızca garanti şartları konusunda uzlaşmaya varamıyoruz. Her satın alınan kutunun içerisinde ürüne ait kullanım kılavuzu olup, her ürünün nasıl kullanılması ile alakalı bilgilendirme sağlanmaktadır. Garanti şartları açıkça belirtilmiş olmasına rağmen sıvılı, darbeli, yamuk ve herhangi bir donanımsal parçasının kırık olması durumunda onarım işlemleri garanti dahilinden yapılamamaktadır. Çoğu yorumu kıyasladığınız platformun içerisinde prosedür gereği sadece şikayetlerin olduğunu tekrar yenilemek isteriz. ŞikayerVar platformu kullanıcıların pozitif tutumunu sergileyemeyeceği yalnızca firma ve kullanıcı arasında olumsuz deneyimleri paylaşan bir köprü niteliğindedir. Günlük ortalama 300 cihazın onarım işlemlerinin gerçekleştiği bir firma olarak günde 2-3 şikayet alıyor olmamız ve bu şikayetlerin garanti dışı değerlendirmeden kaynaklı olması gayet olağan bir durumdur. Cihazınız servisimize ulaştığı an itibari ile ilk olarak fiziksel durumuna bakılmaktadır. Servis giriş formunda cihazınızın fiziksel durumu açıkça beyan edilmektedir. Cihazınızın fiziksel durumu; Kasada deformeler mevcut ibareleriyle belirtilmiştir. Servis noktasında cihazın zarar görmesi olağan bir durum değildir. Sitemiz üzerinde bulunan giriş resimlerinden de kontrol edebileceğiniz üzere cihaz servis noktasına ulaştığında da sağ alt köşede darbe mevcuttur. Cihazınıza ait giriş ve ekspertiz resimleri ekte bilgilerinize sunulmuştur. Saygılarımızla, Delta Servis.

np_image6 Ekli Görsel Var
profile-icon Rahime 24 Temmuz 11:49

Cihazım dün akşam saatlerinde elime ulaştı. Ancak kasasının sağ alt kısmının darbe aldığını fark ettim. (görselde mevcut) Maalesef cihazı göndermeden önce fotoğrafını çekmediğim için kanıt sunamamakla birlikte, servise göndermeden önce böyle bir hasarın olmadığını katiyetle belirtebilirim. Cihazın satışı ile birlikte sunulan, kutusundan çıkan, kendi orijinal kılıfı (görselde mevcut) haricinde cihazı asla kullanmadığımı bilgi olarak aktarmak isterim. (Cihazın kılıflı kullanımında bu kısmın darbe alması mümkün değildir.) Hem sorunumun garanti kapsamında değerlendirilmemesi hem de cihazımın servis sürecinde hasar görmesi nedeniyle Tüketici Hakları'na başvuracağım.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler