sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Delta Teknik Servis Garanti Kapsamındaki Telefonu Ücretsiz Onarım Yapmamak!

Eda Eda12 Ekim 22:09

08.02.2020 tarihinde Ankara/Mamak Metro Marketten Xiaomi Redmi 5 marka ve model telefonu 1.199 TL ödeyerek satın aldım. Telefonu kullanmaya başladığımdan 2 ay kadar sonra sistemsel problemler yaşamaya başladım (kendi kendine arama yapması, telefonun hızının yavaşlaması veya donması). Bu sebeple telefon markasının Ankara yetkili servisi olan Delta Servis’e başvurdum. Telefonumu fiziksel olarak gayet sağlam ve sorunsuz bir şekilde teslim ettim. Aynı günün akşamında arandım ve garanti süresinin dolduğu, bu sebeple ücretsiz onarım yapılamayacağı söylendi. Telefonu satın aldığım tarih faturada mevcuttur ve garanti süresi satın aldığım tarihten itibaren 2 yıldır. Bu problemi çözümleyerek telefonum onarım için İstanbul’daki servise gönderildi. Yaklaşık 10 gün sonra İstanbul’daki servisten arandım. Telefonun onarımı için gerekli parçanın garanti kapsamına girmediği ve 950 TL ödeme yapmam gerektiği söylendi. Halbuki üretim hatası olan bir sorun için hiçbir şekilde ücret ödememem gerekir. Onarımı gerçekleştirmeden telefonumun teslim edilmesini istedim. Telefonum elime ulaştığında bana verilen raporda telefonumun düşürüldüğü, yamukluk olduğu ve bu sebeple garanti kapsamından çıkarıldığı yazılmıştır. Telefonuma kendilerinin zarar verdiklerini, haksız yere onarım yapmadan garanti kapsamından çıkarıldığını düşünmekteyim. Mağdurum ve şikayetçiyim.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

profile-icon Eda 13 Ekim 11:17

Biz telefonu teslim ettiğimizde gayet sağlamdı ve kasasında hiçbir problem yoktu. Madem öyle hem teslim alırken hem de teslim ederken fotoğraflar çekip karşılaştıracaksınız. Telefonuma sizin zarar vermediğinizi ben nereden bileceğim? Ayrıca ekranı açıp sonra da doğru düzgün yapıştırmadan gönderen de sizsiniz! Ki çektiğiniz fotoğraflar da bu işlem sonrasıdır. Kalitesiz, sorumsuz, yanıltıcı bir firmasınız. Gerekli yerlere başvurumu yaptım zaten.

np_image1 Ekli Görsel Var
Delta Teknik Servis Logo Delta Teknik Servis 13 Ekim 10:58

Merhaba Eda Hanım, Firmamız ürünleri satıcısı yada ithalatçısı değildir. Servis noktasına fatura bilgileri ve fatura örneği iletilmediği durumlarda ithalat tarihine göre işlemler yapılır. Fatura paylaşıldığında ise sizlerin de ilettiği gibi süreç fatura tarihi baz alınarak devam etmektedir. Ürünü satın aldıktan sonra oluştuğunu söylediğiniz arıza için cihazı servis noktasına ortalama 8 ay sonra yönlendirdiğiniz görüntülenmektedir. Bu süre zarfında cihazı nasıl ve ne şekilde kullandığınızı tahmin etmemiz mümkün değildir. Firmamız ürünün son halini incelemek ve üründe kullanıcı hatası var ise bunu tespit etmek ve tarafınıza bildirmekle yükümlüdür. Cihazınıza yapılan teknik incelemeler neticesinde ise ürünün darbeye/baskıya maruz kaldığı kasasının yamuk olduğu kasada oluşan yamukluğun ekrana ve bataryaya zarar verdiği tespit edilmiştir. Garanti şartlarında da açıkça belirtildiği üzere cihazın kullanım kaynaklı zarar görmesi durumunda cihaz garanti dışı değerlendirilmektedir. Cihazınızın garanti dışı değerlendirilmesine istinaden tarafınıza ücretli onarım teklifi sunulmuş olup onay vermemeniz doğrultusunda cihaz tarafınıza onarımsız şekilde yönlendirilmiştir. Cihazın yamuk olması üretim kaynaklı değil kullanım kaynaklı bir durumdur. Cihazınıza ait görseller incelemeniz üzere ekte bilgilerinize sunulmuştur. Saygılarımızla, Delta Servis.

np_image6 Ekli Görsel Var
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler